Nokia podpisała kontrakt z PGE Systemy

PGE-systemy-test-lacznosci-LTE450

PGE Systemy zostały właścicielem pilotażowej sieci LTE450 wybudowanej dla spółki przez Nokię. Firma z grupy PGE nadal jednak nie ogłosiła przetargu na dostawców sprzętu do budowy ogólnopolskiej prywatnej sieci specjalnej LTE450. Na początku tego roku Ericsson pochwalił się że również sprzedał pilotażową sieć LTE450 do PGE Systemy.

PGE Systemy, spółka z grupy PGE, która ma być operatorem ogólnopolskiego systemu łączności specjalnej w energetyce od wiosny 2019 r. prowadziło testy sprzętu Nokii i Ericssona działającego w paśmie 450 MHz.

Jak informuje Nokia, decyzja PGE Systemy, to pierwszy ważny krok dla wykorzystania pasma 450 MHz do wspierania operacji na dużych obszarach operatorów systemów dystrybucji energii w całej Polsce. PGE Systemy ma wykorzystać infrastrukturę testową dostarczoną przez Nokię do dalszego rozwoju koncepcji ogólnokrajowej sieci łączności o znaczeniu krytycznym.

Andrzej Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy: Cyfrowa transformacja krajowej sieci energetycznej ma ogromne znaczenie. Dalsza integracja z OZE, a także przejście na rozproszone systemy energetyczne wymaga wszechobecnej, niezawodnej i bezpiecznej łączności. Przeprowadzone testy potwierdziły, iż rozwiązanie Nokii spełni nasze potrzeby w zakresie zasięgu, jakości usług, niezawodności i długoterminowej dostępności”.

Wiceprezes Piotrowski podkreśla, że dalsza integracja odnawialnych źródeł energii z siecią, a także rozwój systemów energetyki rozproszonej wymaga wszechobecnej, niezawodnej i bezpiecznej komunikacji.

Chris Johnson, wiceprezes Nokia Enterprise : Polska to dla Nokii jeden z kluczowych rynków. Zatrudniamy tu ponad 6000 pracowników a w naszych centrach badawczo-rozwojowych rozwijajmy najnowsze technologie, w tym 4,9G i 5G. Cieszymy się, że dzięki PGE Systemy możemy dalej wspierać cyfrową transformację polskich sieci energetycznych. Przeprowadzone testy w pełni potwierdziły zasadność zastosowania technologii komórkowych i prywatnych sieci bezprzewodowych, gotowych do pracy w standardzie 5G, do łączności krytycznej oraz komunikacji pomiędzy maszynami (M2M) ”.

Docelowo sieć dla energetyki ma obsługiwać 15 – 20 tys. użytkowników przez LTE/4,9G, a także łączność bezprzewodową dla maksymalnie 14 mln inteligentnych liczników oraz 35 tys. istniejących i przyszłych połączeń SCADA. Poza obsługą firm produkujących i dystrybuujących energię elektryczną, nowa sieć potencjalnie może być wykorzystywana także przez inne, kontrolowane przez państwo, firmy, będące właścicielami infrastruktury sieciowej takie np. jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Źródło: cire.pl, telko.in, nokia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń