Elvys zakończył wdrożenie zintegrowanej łączności dla podkarpackiej straży pożarnej

Stanowisko kierowania Straż Pożarna Rzeszów - konsola dyspozytorska Elvys

30 grudnia 2020 r. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zakończyła realizację projektu pn. „Rozbudowa systemu łączności Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego dla potrzeb usprawnienia koordynacji działań ratowniczo-gaśniczych” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głównym wykonawcą części radiokomunikacyjnej i integrującej całą łączność była firma Elvys. Kontrakt realizowany był w ścisłej współpracy z firmą Karisma z Wieliczki. Była ona odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie prac instalacyjnych oraz przyłączenie nowych urządzeń do istniejącej infrastruktury radiowej i telekomunikacyjnej.

Nagła zmiana warunków pracy związana z epidemią wymusiła podpisanie umowy oraz prowadzenie uzgodnień wykonawczych w trybie zdalnym. Obie strony umowy wdrożyły procedury pozwalające na skuteczne przygotowanie wykonania dostaw i instalacji. Pomimo aktualnych utrudnień, związanych głównie z dostępem do obiektów przewidzianych jako miejsca montażu urządzeń, projektu udało się zrealizować w zamierzonym czasie.

Działania ratowniczo-gaśnicze wymagają coraz to nowocześniejszej infrastruktury, planowania i koordynowania działań. I właśnie wdrożone rozwiązania umożliwiają, z jednej strony poprawę jakości systemu łączności, z drugiej zaś poprawę efektywności prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.

Instalacja systemu radiowego Elvys, Motorola przez firmę Karisma
Fot.: Karisma Wieliczka/Elvys

Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie oraz 21 komend miejskich i powiatowych PSP naszego regionu zostały doposażone w sprzęt integrujący łączność. W KW PSP w Rzeszowie oraz we wszystkich komendach miejskich i powiatowych województwa podkarpackiego wdrożono systemy dyspozytorskie Multikom IP, których zadaniem jest integracja różnorodnych środków łączności. Dostęp do prowadzenia korespondencji radiowej i telefonicznej odbywa się za pomocą nowej generacji konsol Unikom 9. Zastosowano także funkcjonalności systemu Multikom pozwalajace na zwiększenie zasięgów radiowch w skali poszczególnych powiatów jak i województwa. Dostarczono również ścianę wizyjną składająca się z 6 monitorów i serwera zarządzającego. Komendy miejskie i powiatowe wyposażone zostały w nowoczesne konsole dyspozytorskie i systemy zarządzające oraz integrujące radiotelefony.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom istnieje między innymi możliwość transmisji obrazu z terenu działań w czasie rzeczywistym do wybranego miejsca w kraju. Jest to jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Polsce.

Wdrożone przez rzeszowską Komendę Wojewódzką PSP rozwiązania są obecnie nieodzownym elementem pracy, pozwalającym na monitorowanie zagrożeń, ostrzeganie przed nimi oraz wymianę informacji, a w konsekwencji w znakomity sposób zwiększające możliwość koordynacji prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.

Całkowita wartość projektu wyniosła 4 301 446,73 zł w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 3 656 229,70 zł oraz środki finansowe z budżetu państwa 645 217,03 zł.

Źródło i zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

O firmie Elvys (www.elvys.sk/pl)

Elvys logotyp

Słowacka spółka Elvys od swojego powstania w roku 1991 zajmuje się wyłącznie rozwojem i produkcją profesjonalnych systemów dyspozytorskich do zastosowań o znaczeniu krytycznym. Specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach komunikacyjnych dla stanowisk kierowania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na lądzie i morzu. Od 2015 roku funkcjonuje Elvys Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku zajmująca się organizacją współpracy z partnerami i klientami na polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń