Trójporozumienie o współpracy przy budowie sieci LTE 450 dla energetyki

minister-tchorzewski-konferencja

Enea Operator, PGE Dystrybucja i PGE Systemy podpisały porozumienie o współpracy przy budowie sieci LTE 450 na potrzeby systemu elektroenergetycznego – poinformował resor energii.

Zmiana dotychczasowego paradygmatu działania sektora energetycznego – jak wskazuje PGE Systemy, organizator konferencji Smart Energy powered by LTE 450, podczas której zostało podpisane porozumienie – poprzez wprowadzenie do krajowego systemu energetycznego rozwiązań z obszaru tzw. – inteligentnej energetyki (m.in. ang. Smart grid, ang. Smart Metering) wymaga powszechnego dostępu do łączności.

– Sieci inteligentne gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, sprawność i wysoką efektywność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, lecz także umożliwiają sprostanie wyzwaniom stojącym dziś przed nowoczesną energetyką – stwierdził minister Krzysztof Tchórzewski na konferencji Smart Energy powered by LTE 450.

Konferencja-Smart-Energy-Powered-by-LTE-450

Międzynarodowy sektor energetyczny, jak wskazuje PGE Systemy w informacji o konferencji, opowiada się za usankcjonowaniem – na poziomie Unii Europejskiej – przeznaczenia częstotliwości radiowej pasma 31 oraz pasma 72, tj. częstotliwości 450MHz, na potrzeby łączności i usług krytycznych niezbędnych do efektywnego funkcjonowania sektora użyteczności publicznej, m.in. energetycznego.

– Pomyślne rezultaty testów LTE 450 pozwalają planować rozbudowę instalacji. Testowane w Polsce rozwiązanie, w które zaangażowało się wielu polskich dostawców produktów i rozwiązań technicznych oraz ośrodki naukowe, wzbudziło duże zainteresowanie na świecie – podał resort energii w komunikacie.

PGE w sierpniu 2018 informowała, że PGE Systemy, należąca do grupy PGE, otrzymała decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwacji zasobów radiowych w paśmie 450 MHz. Podkreśliła, że stworzenie cyfrowej sieci łączności jest jednym z elementów budowy inteligentnej sieci energetycznej, a bezprzewodowa sieć LTE 450 pozwoli szybciej i sprawniej przywracać zasilanie w czasie letnich i zimowych anomalii pogodowych.

Źródło: gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń