Relacja z Dnia Otwartego ATDI 2016

dr-Haim-Mazar ATDI

W dniu 4 lutego br. w siedzibie firmy ATDI, lidera w dziedzinie planowania radiowego i zarządzania widmem częstotliwości, odbył się kolejny “Dzień Otwarty”. Spotkanie zgromadziło prawie 20 specjalistów i ekspertów branży radiokomunikacyjnej z instytucji oraz firm.Portal RadioTech.pl miał przyjemność być partnerem medialnym tego wydarzenia. Oczywiście z okazji Tłustego Czwartku nie mogło zabraknąć pysznych pączków.

Zgromadzonych gości przywitała Pani Agnieszka Ślósarska, Prezes ATDI Polska, natomiast główną prezentację wygłosił dr Haim Mazar, Vice-Prezydent ITU-R Study Group 1 – Spectrum Management, który przybliżył zgromadzonym ustalenia poczynione podczas ostatniej Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (World Radiocommunication Conference WRC-15).

Konferencja WRC odbywa się okresowo w odstępach 3-4 lat. W ich wyniku modyfikowane są międzynarodowe przepisy regulujące zasady wykorzystania częstotliwości radiowych zebrane w Regulaminie Radiokomunikacyjnym (Radio Regulations). Zapisy tego regulaminu w istotny sposób warunkują kwestie zarządzania widmem radiowym na obszarze naszego kraju. Ostatnia konferencja (WRC-15) trwała w dniach od 2 do 27 listopada 2015 roku.

Najważniejsze ustalenia o których mówił dr Haim Mazar w swojej prezentacji obejmowały takie zagadnienia jak:

  • Szerokopasmowa telefonia mobilna – przypisano na potrzeby komunikacji mobilnej pasma w zakresie L- 1427-1518 MHz oraz dolnej części pasma C – 3,4-3,6 GHz. Częstotliwości te będzie można przeznaczyć na potrzeby szerokopasmowej łączności mobilnej pod warunkiem niezakłócania istniejących systemów. Ustalono również, iż w agendzie następnego WRC-19, na potrzeby komunikacji mobilnej, będą identyfikowane jedynie częstotliwości z zakresu powyżej 6 GHz.
  • Nowy zakres częstotliwości na potrzeby radioamatorów – Zakres 5351.5 – 5366.5 kHz przypisany przez WRC-15 radioamatorom umożliwi stabilną komunikację na różne odległości, co może być szczególnie ważne w przypadku wykorzystania takiej łączności np. w sytuacjach kryzysowych.
  • Szerokopasmowe systemy ochrony publicznej i wspomagania w sytuacjach katastrof (PPDR – Public Protection and Disaster Relief) – zidentyfikowano zakres 694-894 MHz jako odpowiedni dla wdrożenia mobilnych systemów komunikacji na potrzeby służb takich jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i służby zarządzania kryzysowego. Podjęta uchwała nie narzuca obowiązków w tym zakresie, jednakże zachęca kraje do podejmowania decyzji o przeznaczeniu fragmentu tego pasma na potrzeby PPDR.
  • Poszukiwania zaginionych i ratownictwo – wzmocniono ochronę systemów poszukiwania zaginionych i ratownictwa (SAR – Search and Rescue), wykorzystywanych do wykrywania i identyfikowania sygnałów o niebezpieczeństwie, które na częstotliwości 406-406.1 MHz przekazują takie sygnały do satelit (np. Cospas-Sarsat).
  • Satelity obserwacyjne Ziemi do monitoringu środowiska – podjęto decyzję o nowej alokacji w zakresie częstotliwości 7-8 GHz na potrzeby przesyłania dużych ilości danych związanych z przekazywaniem planów operacyjnych i wprowadzaniem dynamicznych zmian w oprogramowaniu statków kosmicznych.
  • Bezzałogowe statki powietrzne i systemy łączności związane z operacyjnym wykorzystaniem statku powietrznego – otworzono drogę do rozwijania przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego – ICAO światowych standardów dla bezzałogowych statków powietrznych – (UAS – Unmanned Aircraft Systems). WRC-15 zgodziło się również w kwestii widma jakie ma być wykorzystywane na potrzeby systemów łączności związanej z operacyjnym wykorzystaniem statku powietrznego (WAIC), dzięki czemu ciężkie i drogie okablowanie w samolotach może być zastąpione przez systemy bezprzewodowe.
  • Bezpieczeństwo na drogach – postanowiono o przydzieleniu częstotliwości radiowych potrzebnych dla działania samochodowych radarów bliskiego zasięgu o wysokiej rozdzielczości w paśmie 79 GHz. Zapewni to globalną harmonizację dla funkcjonowania radarów samochodowych.
  • Szerokopasmowe systemy łączności satelitarnej – podjęto działania w celu ułatwienia globalnego rozwoju łączności ze stacjami naziemnymi ruchomymi (Earth Stations in Motion – ESIM) w zakresach 19.7-20.2 oraz 29.5-30.0 GHz w satelitarnej służbie stałej, otwierając drogę dla systemów satelitarnych dostarczających globalną łączność szerokopasmową dla sektora transportowego.

Kliknij na obraz poniżej aby pobrać prezentację dr Haim Mazara.

Kliknij aby otworzyć prezentację dr Haim Mazara

Galeria zdjęć (fot. Mariusz Waruszewski RadioTech.pl)

{gallery}ATDI-dzien-otwarty-2016{/gallery}

Źródło: własne

O firmie ATDI Sp. z o.o. (www.atdi.pl)
ATDI logoATDI została założona w 1991 roku i przez te lata zdobyła olbrzymie doświadczenie w dziedzinie planowania radiowego w różnych dziedzinach niezbędnych do dostarczania globalnych rozwiązań związanych z analizami sieci radiowych i zarządzaniem widmem. Spółka ATDI świadczy również usługi projektowania bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych z użyciem swojego flagowego produktu ICS telecom, który wspiera wszystkie technologie radiowe (LTE, GSM-R, TETRA i wiele innych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń