Policjanci będą mieć kamery na mundurach. KGP ogłosiło przetarg

kamera-dla-policjanta-rejestracja-zdarzen

Komenda Główna Policji ogłosiła właśnie przetarg na dostawę systemu kamer nasobnych. Pierwsza partia 70 sztuk ma trafić do stołecznych policjantów do końca tego roku. To, że na mundurach policjantów będą kamery rejestrujące ich interwencje zapowiedział w grudniu 2016 roku szef MSWiA Mariusz Błaszczak.Pilotażowy program będzie dotyczył patroli interwencyjnych i funkcjonariuszy ruchu drogowego. W sytuacji spornej Policja będzie mieć dowód rozstrzygający, czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie.

– Jesteśmy za tym żeby kamerki były standardowym wyposażeniem każdego policjanta podczas służby patrolowej, interwencyjnej oraz ruchu drogowego. Jesteśmy także za tym, aby przebieg czynności oraz interwencji podejmowanych przez policjantów był nagrywany – powiedział PAP rzecznik komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Przedmiotem postępowania są kamery cyfrowe (wraz z systemem rejestracji), które mają się znajdować na mundurze funkcjonariusza Policji.

Zamówienie zostało podzielone na 3 części:

  • Część 1 to system z 30 kamerami Typu A, bez wyświetlacza, w szczelnej kompaktowej obudowie;
  • Część 2 to również 30 kamer (Typu B) z wyświetlaczem umożliwiającym podgląd nagranego materiału, posiadający obiektyw z regulowanym kątem ustawienia;
  • Część 3 to 10 kamer Typu C z wyświetlaczem z modułem do pozycjonowania oraz łącznością 3G/4G/LTE do transmisji obrazu na żywo.

Wśród ogólnych wymagań dotyczących kamer są: rozdzielczość rejestrowanego materiału 1920×1080 (25 klatek, strumień video nie mniejszy niż 4Mb/s), wytrzymała obudowa IP65, praca w temperaturach od -20 do + 50 stopni Celsjusza. Kamery powinny pracować, w zależności od jakości nagrania, minimum od 8 do 10 godzin. Mają być także wyposażone w diodę trybu nagrywania wyraźnie widoczną z zewnątrz. Powinny mieć możliwość nagrywania mowy i eliminacji hałasu tła. Nagrania mają być szyfrowane i możliwe do odtworzenia na komputerze z przeznaczonym do tego oprogramowaniem. Policjant-użytkownik kamery nie może edytować i kasować nagrań. Takie uprawnienia posiadać ma wyłącznie administrator systemu.

SIWZ zakłada, że kamery powinny być przystosowane do nagrywania przy słabym oświetleniu z zachowaniem parametrów porównywalnych do ludzkiego oka bez doświetlania, a także zapewnić nagrywanie przy oświetleniu ulicznym i wewnątrz budynków. Część kamer powinna mieć możliwość robienia zdjęć podczas nagrywania, a także umożliwiać ładowanie w pojeździe z gniazda zapalniczki (12 V). Zamówienie obejmuje także dostarczenie zestawu urządzeń i oprogramowania do obsługi i zarządzania kamerami oraz nagraniami.

Zamawiający po otwarciu ofert przewiduje dokonanie testów oferowanych kamer w Instytucie Łączności. Nie spełnienie któregokolwiek z warunków funkcjonalnych, technicznych i użytkowych skutkować będzie odrzuceniem oferty.

Oferty można składać do 19 października br. Na każdą z części postępowania wymagane jest wpłacenie wadium które wynosi: 5000 zł (Zadanie 1), 5000 zł (Zadanie 2), 3000 zł (Zadanie 3). Kryterium wyboru oferty będzie cena brutto (60%), okres gwarancji (21%), termin realizacji zamówienia (6%) oraz parametry urządzenia (13%). Zamawiający przewiduje przeprowadzenie licytacji elektronicznej.Zamówienie ma zostać zrealizowane do 15 grudnia 2017 roku.

Warto dodać, iż nie tylko policjanci zostaną wkrótce wyposażeni w kamery. Podobne urządzenia mają pojawić się również na mundurach strażników miejskich. Stołeczna straż rozstrzygnęła podobne postępowania – na 300 kamer – podczas tegorocznych wakacji.Kamery mają trafić do funkcjonariuszy jesienią. Jednak do końca roku straż potrzebuje czasu na opracowanie odpowiedniego programu do archiwizacji nagrań.

Źródło: http://przetargi.policja.pl/zp/… Fot.: Motorola Solutions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń