Firma KenBIT, zaprezentowała nową mobilną stację satelitarną VSAT TULIPAN. Zbudowana na podwoziu pojazdu Mercedes Benz Sprinter stacja przeznaczona jest zapewnienia łączności w skali globalnej oraz dostarczania nowoczesnych usług teleinformatycznych (transmisji głosu, danych i wideokonferencji).
Niezaprzeczalną zaletą łączności satelitarnej jest jej dostępność. Zapewnia ona możliwość przesyłania danych bezpośrednio od/do abonenta przy wykorzystaniu satelity. To niezastąpiony atut tam, gdzie występuje niedobór odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Dzięki satelitom geostacjonarnym, technika VSAT (ang. Very Small Aperture Terminal) umożliwia łączność i transmisję danych między wieloma terminalami znajdującymi się praktycznie w każdym miejscu na kuli ziemskiej. Systemy VSAT są z powodzeniem wykorzystywane przez organy państwowe, służby specjalne, policyjne, operatorów telekomunikacyjnych, przedsiębiorstwa oraz siły zbrojne. Liczbę działających systemów tego typu na całym świecie szacuje się na ponad 500 tysięcy. W ostatnich 10 latach, do Sił Zbrojnych RP wdrożono około 100 terminali satelitarnych, różnych typów o różnych średnicach anten.

Atutem stacji jest jej uniwersalność w zakresie zastosowań, w tym również w systemie dowodzenia. Stacja może być użyta na dowolnym szczeblu dowodzenia i w dowolnym rejonie działania, aby umożliwić łączność o dużej przepustowości dowództwu i sztabowi. Pozwala także na szybkie rozwinięcie sieci teleinformatycznej w nowym miejscu dyslokacji.
Możliwości stacji VSAT TULIPAN:
- realizacja usług szerokopasmowych (wideokonferencje, serwisy www, poczta, VoIP) dla czterech niezależnych sieci LAN/WAN,
- zestawianie wideokonferencji pomiędzy dowolnymi z czterech odseparowanych sieci IP,
- możliwość wykorzystania do transmisji danych sieci telefonii komórkowej (w ruchu lub na postoju) bez potrzeby rozkładania anteny VSAT,
- bezprzewodowy dostęp Wi-Fi dla użytkowników lokalnych (laptopy, smartfony) do sieci satelitarnej VSAT,
- aplikacja zarządzająca siecią VSAT,
- możliwość instalacji systemu łączności radiowej KF/UKF do pracy w ruchu oraz integracji systemu VSAT z systemem łączności radiowej,
- możliwość instalacji aplikacji do zarządzania i konfiguracji systemu łączności radiowej KF/UKF,
- możliwość instalacji urządzeń szyfrujących,
- możliwość dostosowania funkcjonalności stacji do potrzeb użytkownika.
Do podstawowego wyposażenia w sprzęt telekomunikacyjny i IT stacji satelitarnej TULIPAN należy:
- antena satelitarna SkyRay Compact 1500 do pracy w paśmie Ku i C,
- antena GSM do wykorzystania infrastruktury sieci komórkowych,
- antena DVB-S z automatycznym naprowadzaniem i DVB-T do odbioru telewizji satelitarnej i naziemnej,
- access point i antena Wi-Fi do komunikacji lokalnej,
- terminal wideokonferencyjny,
- komputer PC, serwer, monitory Full HD,
- matryca wizyjna do dowolnego przełączania pomiędzy źródłami obrazu,
- zestaw switchy i routerów do organizacji sieci użytkownika,
- kamera IP do obserwacji otoczenia oraz pracy anteny,
- radiostacje KF/UKF (opcja).
Źródło: KenBIT
O firmie KenBIT Sp. j. www.kenbit.pl
Firma KenBIT Sp.j. została założona w lutym 2003 przez byłych pracowników naukowo-dydaktycznych Wojskowej Akademii Technicznej. Twórcy będąc pracownikami WAT byli współautorami kilku prac badawczo-rozwojowych (m.in. podsystemu jednokanałowego i wielokanałowego radiodostępu simpleksowego, aparatowni wielokanałowego radiodostępu simpleksowego, mikrotelefonu wielofunkcyjnego do radiostacji PR4G i oprogramowania sieci wymiany danych ZT), które zostały wdrożone w wojsku i do tej pory są produkowane przez Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2.













