Niezawodna łączność dla szpitali walczących z epidemią od MindMade i Radmoru

Grupa WB łączność dla szpitali

Wchodzące w skład GRUPY WB spółki MindMade z Warszawy i RADMOR z Gdyni w ramach programu pilotażowego przekazały nieodpłatnie dwóm trójmiejskim szpitalom zakaźnym nowoczesne systemy łączności głosowej wraz z terminalami. Całość została wdrożona w czasie kilkudziesięciu godzin. Obejmowało to uruchomienie systemu oraz dostarczenie skonfigurowanych i przygotowanych do użytku terminali. Te ostatnie są odporne na uszkodzenia i – co istotne dla personelu medycznego – można je bez problemu dezynfekować za pomocą dostępnych środków odkażających.

Niezawodne środki łączności są jednym z kluczowych czynników w walce z epidemią, oprócz niezbędnych środków ochrony osobistej, jak maseczki, kombinezy ochronne i płyny do dezynfekcji. Służą do koordynowania działań podejmowanych do ratowania ludzkiego życia. Od kilku tygodni przekazane przez MindMade i RADMOR systemy są codziennie wykorzystywane w dwóch szpitalach na terenie Gdyni i Gdańska. Personel medyczny uzyskał dzięki nim możliwość bezpiecznej komunikacji. Obecnie system używany jest przez Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku (decyzją Ministerstwa Zdrowia przekształcony w zakaźny) i Uniwersyteckie Centrum Medycyny i Morskiej Tropikalnej w Gdyni.

„Bardzo nas cieszy, że spółka, w której Polski Fundusz Rozwoju jest inwestorem wspiera szpitale w tym trudnym czasie pandemii i to nie tylko wyposażając je w podstawowe środki służące ochronie przed wirusem, ale także rozwiązania umożliwiające koordynację działań służb medycznych.” – poinformował Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Niezawodna łączność przyśpieszyła działania w krytycznych chwilach i pozwoliły na ograniczenie kontaktu fizycznego między izbami przyjęć, strefami skażonymi i nieskażonymi. Dodatkowo umożliwiają łączność między zespołami ratunkowymi karetek pogotowia wyjeżdzającymi do chorych a Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Przekazany system łączności jest polskiej produkcji, został zaprojektowany i jest wytwarzany przez spółki wchodzące w skład GRUPY WB.

Podobny system łączności może zostać wdrożony na znacznie większą skalę. W pierwszej kolejności warto, by trafił do placówek medycznych najbardziej zaangażowanych w pomoc osobom zarażonym koronawirusem. System łączności usprawni funkcjonowanie jednoimiennych szpitali zakaźnych. Pojawiają się namioty z wydzielonymi strefami, występują ograniczenia w ruchu i zamknięte strefy, co znacząco wpływa na pogorszenie warunków pracy oraz komunikacji personelu medycznego. Jest szczególnie uciążliwe przy niedoborze lekarzy i pielęgniarek.

Grupa WB_lacznosc-dla-szpitali_logo

Dlatego GRUPA WB proponuje rozpoczęcie projektu dotyczącego wsparcia dla sektora szpitali publicznych z oddziałami zakaźnymi poprzez dostarczanie im środków łączności grupowej w oparciu o Platformę Integracji Komunikacji (PIK). GRUPA WB zapewnia przy tym udzielenie bezpłatnej licencji na oprogramowanie na urządzenia dla użytkowników końcowych. Byłaby to kolejna implementacja PIK, po zakończonych sukcesem wdrożeniach w służbach państwowych.

System PIK to rozwiązanie zapewniające pewną i zabezpieczoną kryptograficznie łączność dla służb publicznych. W wersji podstawowej PIK-PIM (Przyciśnij i Mów) obejmuje komunikację głosową między użytkownikami w ramach zdefiniowanych grup rozmównych, z możliwością rejestracji wszystkich zdarzeń i samej łączności między terminalami.

W wariancie pełnym Platforma Integracji Komunikacji to w pełni funkcjonalna łączność dyspozytorska wraz z konsolami, transmisją danych umożliwiająca przekaz wideo w czasie rzeczywistym, dostępem do WiFi i do dodatkowych aplikacji. Łączność która jest dostępna praktycznie bez ograniczeń na terytorium całego kraju. PIK może też zapewniać dokładną lokalizację użytkowników w oparciu o nawigację satelitarną. Jest to szczególnie przydatne dla służb, których funkcjonariusze poruszają się po rozległym terenie a dyspozytor musi znać ich położenie, aby móc precyzyjnie wyznaczać zadania. Dotyczy to na przykład terenu rozległego kompleksu szpitalnego lub karetek pogotowia poruszających się po całym kraju.

mindmade-grupa-wb-logo-przezroczysteMindMade jest liderem w dziedzinie mobilnych systemów bezprzewodowych, projektowanych do zastosowań w komunikacji specjalnej, ekosystemów łączących urządzenia (M2M), specjalizuje się też w rozwiązaniach kryptograficznych. Działalność spółki obejmuje projektowanie i wytwarzanie urządzeń elektronicznych oraz systemów kierowanych na rynek specjalny (administracja publiczna, służby mundurowe, zaawansowane technologie przemysłowe).

radmor-wbRADMOR to synonim niezawodnej łączności, komunikacji i bezpiecznego przekazywania danych na współczesnym polu walki. Flagowymi produktami spółki są specjalistyczne radiostacje wojskowe do łączności taktycznej od lat użytkowane są przez siły zbrojne Polski i innych państw, zestawy przewoźne radiostacji, urządzenia doręczne i radiotelefony cywilne. Spółka zaangażowana jest także w szereg europejskich programów badawczych, jak program ESSOR (European Secure Software Defined Radio)

Grupa WB LogoGRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Źródło: WB Group

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń