W Niemczech służby i energetyka rywalizują o pasmo 450MHz

Policja-niemiecka-straz-pozarna-lacznosc-radiowa-tetra-radiotelefon

W Niemczech branża energetyczna zabiega o przyznanie pasma 450 MHz. W Polsce te zasoby częstotliwościowe są już wykorzystywane przez spółkę PGE Systemy do testowania i budowania systemu łączności radiowej w technologii LTE450 dla sektora elektroenergetycznego. Ostatnie doniesienia prasowe Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej mówią jednak o zamykaniu projektów które nie są związane z podstawową działalnością grupy. W związku z tym nadal nie wiadomo czy PGE nadal będzie chciała inwestować w system łączności radiowej dla energetyki LTE450 –rozwijany obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadówtoczy się spór dotyczący prawa użytkowania częstotliwości radiowych pasma 450 MHz. Sektor energetyczny domaga się decyzji na swoją korzyść. Na horyzoncie pojawił się jednak konkurent do starań niemieckiego sektora energetyki.

Niemieckie organy bezpieczeństwa w tym władze rządu federalnego i landów – włączyli się do bieżącej debaty na temat przydziału częstotliwości 450 MHz. Oczekują oni aby Bundesnetzagentur (niemiecki odpowiednik UKE) przyznał częstotliwość 450 MHz dla potrzeb służb bezpieczeństwa publicznego (służby ratunkowe, Bundeswera, policja, straż pożarna, pracownicy obrony cywilnej). Obecnie użytkowany przez służby jest system TETRA i planuje się rozszerzenie go o rozwiązania transmisji szerokopasmowej. Niemiecka Federalna Agencja ds. Cyfrowej Radiokomunikacji na Potrzeby Służb Bezpieczeństwa (BDBOS) jest właścicielem ogólnokrajowej sieci TETRA w Niemczech – BOSNet. Jest to aktualnie największa sieć TETRA na świecie z ponad 500 tys. użytkowników systemu.

Wspólny komunikat prasowy wystosowali ministrowie spraw wewnętrznych krajów związkowych – zabiegają oni o poparcie starania o przydział częstotliwości dla organów bezpieczeństwa publicznego. Minister spraw wewnętrznych Meklemburgii-Pomorza Zachodniego Lorenz Caffier (CDU), minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius (SPD) zgadzają się z federalnym ministrem spraw wewnętrznych, że przydział tych częstotliwości ma szczególne znaczenie dla przyszłego bezpieczeństwa wewnętrznego.

Lorenz Caffier powiedział: „Potrzebujemy bezpiecznej infrastruktury komunikacyjnej, aby nadążyć za szybkim rozwojem świata cyfrowego. Jest to niezbędne do udanej pracy policji. Dlatego będziemy nadal intensywnie pracować nad alokacją uwolnionych częstotliwości w zakresie 450 MHz.”

Boris Pistorius powiedział: „Przy przydzielaniu częstotliwości 450 MHz widzimy pilnie potrzebne wejście do naszej własnej sieci szerokopasmowej dla naszych ratowników. Ze względu na szybko rosnące zapotrzebowanie na aplikacje mobilne, można już przewidzieć, że w przyszłości będziemy potrzebować dodatkowych zasobów częstotliwości w zakresie od 470 do 694 MHz dla BOS. W ten sposób chcemy stać się być jeszcze bardziej wydajni i zabezpieczyć inwestycje, które mają zostać teraz zrealizowane dla sieci szerokopasmowej w perspektywie długoterminowej ”.

Z kolei w liście skierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych Horsta Seehofera, prezesi spółek energetycznych ostrzegli przed antagonizowaniem interesów bezpieczeństwa wewnętrznego i sektora energii. W piśmie wyraźnie stwierdzono, że interesy firm dostarczających energię nie są sprzeczne z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa wewnętrznego. Funkcjonowanie organów bezpieczeństwa i bezpieczeństwa ludności zostałaby poważnie ograniczona bez sprawnego zaopatrzenia w energię i wodę.

Formalnie prawo użytkowania częstotliwości w paśmie 450 MHz (451,00 – 455,74 MHz / 461,00 – 465,74 MHz) wygasa z dniem 31 grudnia 2020 r. W pasmie 450 MHz są trzy prawa użytkowania, każde o szerokości kanału 2 x 1,25 MHz (sparowane), które przydzielono do 31 grudnia 2020 r.

  • 451,2 – 452,45 MHz / 461,2 – 462,45 MHz
  • 452,7 – 453,95 MHz / 462,7 – 463,95 MHz
  • 454,2 – 455,45 MHz / 464,2 – 465,45 MHz

Bundesnetzagentur zastanawia się aby ww. pasma połączyć w jeden cały blok (4,74 MHz).

Źródło: własne, cire.pl, criticalcommunicationsreview.com Fot. Airbus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń