RADMOR: 2012 był dla nas rokiem bardzo udanym

Budynek Radmor S.A. w Gdynii

O minionym roku 2012, sukcesach i najważniejszych wydarzeniach w firmie oraz perspektywach na rok 2013 z dyrektorem ds. handlu i marketingu RADMOR S.A. Zbigniewem Furmanem, rozmawia Mariusz Waruszewski, Redaktor Naczelny portalu RadioTech.pl.

Mariusz Waruszewski: Jak ocenia Pan rok 2012? Czy był on udany dla Państwa firmy?

Zbigniew Furman: Tak, rok 2012 był dla nas rokiem bardzo udanym. Utrzymaliśmy wiodącą pozycję na rynku w naszym najważniejszym obszarze działania: łączności wojskowej. Sprzedaliśmy produkty i usługi za kwotę 85 mln złotych, co w stosunku do roku 2011 stanowi 16% wzrost. Większość tej kwoty stanowił sprzęt wojskowy. Jesteśmy producentem radiostacji taktycznych, które dostarczamy do polskich sił zbrojnych. Oprócz sprzętu wojskowego, dostarczamy też do naszych odbiorców cywilny sprzęt radiokomunikacyjny. Za duży sukces w tym obszarze uważamy wdrożenie systemu łączności TETRA na lotnisku w Modlinie. To był nasz najważniejszy projekt w zakresie radiokomunikacji TETRA w ubiegłym roku. Ponadto w roku 2012 rozszerzyliśmy zakres oferowanych produktów o rodzinę produktów DMR w tym również DMR Tier III.

Jakie produkty oferuje Państwa firma i na które z nich był największy popyt?

Oferujemy bardzo szeroki zakres produktów w zakresie radiokomunikacji. 70 procent naszej oferty stanowią taktyczne systemy łączności wojskowej i w tym segmencie był największy popyt na nasze produkty. Poza tym oferujemy również produkty cywilne, w tym systemy TETRA oraz DMR. Oprócz rynku wojskowego i cywilnego, nasza firma jest bardzo aktywna na rynku kolejowymi. Rok 2012 możemy zaliczyć do bardzo dobrego pod tym względem. Mogę zdradzić, iż jesteśmy w trakcie dostarczania nowego radiotelefonu kolejowego wraz z manipulatorem własnej produkcji.

Jakie firmy/organizacje najczęściej kupują oferowane przez Państwa produkty. Czy są to firmy państwowe/prywatne? Jakie są obecnie tendencje?

Jak wspomniałem wcześniej wojsko jest naszym głównym odbiorcą. W zakresie naszych zainteresowań są także lotniska i porty morskie, firmy transportowe oraz energetyka. W branży energetycznej upatrujemy duży potencjał i obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma kluczowymi spółkami w tym sektorze. Przeprowadzamy też intensywne testy infrastruktury z naszymi potencjalnymi klientami.


Jakie są perspektywy/plany rozwoju firmy na rok 2013? Czy planujecie Państwo coś nowego? Nowe produkty? Nowe rynki zbytu?

Na rok 2013 mamy wiele celów oraz zdań. Bardzo duży nacisk w naszej firmie kładziemy na badania i rozwój w zakresie komunikacji wojskowej. Na ten cel przeznaczamy ponad 20% naszych środków. Już w zeszłym roku zostaliśmy dostrzeżeni przez magazyn Forbes jako najbardziej innowacyjna firma i zostaliśmy uhonorowaniu prestiżowym tytułem Diamentu Forbesa. Naszym głównym celem strategicznym na najbliższe lata jest opracowanie nowej rodziny radiostacji taktycznych opartych na technologii SDR (Software Defined Radio), wykorzystującej wyniki międzynarodowego programu ESSOR (ang. European Secure SOftware defined Radio) w którym bierzemy udział.

Zbigniew Furman dyrektor ds. handlu i marketingu RADMOR S.A.W zakresie radiokomunikacji cywilnej będziemy oferować system DMR firmy Hytera, zarówno poziom II jak i III w pełni trankingowy. Firma Hytera jako pierwsza taki system zaprezentowała podczas targów PMRExpo 2012 w Kolonii i chcemy zainteresować potencjalnych klientów takim rozwiązaniami. Będzie on oferowany w pasmach VHF 160 MHz oraz UHF 450 MHz. W zakresie systemów TETRA oprócz oferowania systemów TetraFlex firmy DAMM rozszerzymy ofertę o stacje bazowe rodziny Claricor firmy Cassidian. Aktualnie oferujemy pełne portfolio radiotelefonów Cassidian, tak więc będziemy w stanie zaoferować kompletny system TETRA jednego producenta. Takie podejście zapewni bogatszą funkcjonalność, łatwiejszą integrację oraz serwisowanie systemu. W zakresie rozwijania systemów dyspozytorskich będziemy współpracować z firmami polskimi. W roku 2013 zamierzamy bardzo intensywnie promować bramę komunikacyjną, która została opracowana we współpracy z firmą MindMade z Grupy WB. Brama pozwala na integrację systemów TETRA, DMR i analogowych. Umożliwia realizowanie łączności pomiędzy różnymi systemami radiokomunikacyjnymi za pośrednictwem sieci CDMA/UMTS po łączach IP. Chcemy zaoferować taki system, który pozwoli na bezproblemowe współdziałanie różnych służb w danym miejscu, co często bywa trudne w sytuacjach awaryjnych.

Jakie są obecnie tendencje na rynku radiokomunikacji profesjonalnej oraz jakie widzi Pan perspektywa na rok 2013?

Obecnie obserwujemy rozwój tylko systemów cyfrowych. W zależności od potrzeb klienci będą wybierali system DMR lub TETRA. Oba standardy będą się rozwijać równolegle.

Jesteśmy przekonani że rok 2013, mimo obserwowanego spowolnienia w gospodarce, będzie jeszcze lepszy dla naszej spółki i zapewni dalszy jej rozwój na polskim rynku oraz rynkach zagranicznych.

Dziękuję za rozmowę i chciałbym życzyć sobie oraz firmie Radmor aby w Polsce łączność cyfrowa była wprowadzona jak najszybciej i na jak najszerszą skalę.

Dziękuję za rozmowę

O firmie (www.radmor.com)

Logo Radmor S.A. Grupa WBRADMOR S.A. jest głównym dostawcą urządzeń łączności ultrakrótkofalowej dla Wojska Polskiego oraz dostarcza swoje radiostacje do kilkunastu państw. Aktualna oferta obejmuje kilka odmian radiostacji taktycznych. Firma jest też dostawcą rozwiązań łączności analogowej oraz cyfrowej TETRA i DMR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń