MindMade stawia na badania i rozwój

mindmade-uklad-elektroniczny

W opublikowanym przez firmę doradczą PwC oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju raporcie „Opłacalność inwestowania w badania i rozwój” znalazła się m.in. krótka rozmowa z Romanem Musiałem, prezesem firmy MindMade, należącej do Grupy WB. Prezes MindMade podkreśla, że prowadzenie prac badawczo-rozwojowych zwiększa koszty, a dopiero komercjalizacja może przynieść efekty sprzedażowe i zysk. Na przykładzie spółki widać, że korzyści z prac B+R mogą być duże, w ciągu 4 lat firma nie tylko kilkakrotnie zwiększyła sprzedaż, ale także zatrudnienie projektantów i konstruktorów wzrosło 4 do 20 osób.

Oczywiście w czasach, gdy technologie błyskawicznie się zmieniają, czas jest niezwykle istotnym czynnikiem. – Przy projektowaniu przyjęliśmy zasadę, że produkt (całkowicie nowe nieistniejące rozwiązanie na rynku) powinien wejść na rynek w ciągu maksymalnie 3 lat od badania rynku i powstania koncepcji. Wynika to przede wszystkim z dynamiki zmian w komponentach elektronicznych. – stwierdza Roman Musiał.

Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz komercjalizacja wyników to jednak trudne zadanie. [i]- Jeśli w dzisiejszej rzeczywistości prawnej dotyczącej zamówień publicznych Alfred Nobel miałby komercjalizować wynalazek dynamitu, nie spełniłby wymogów formalnych stawianych przez zamawiających w 99% przetargów. Nie mógł by przedstawić rekomendacji sprzedaży i spełnić progów finansowych tej sprzedaży. Zasadnicza część zamówień – przy założeniu, że wyrób spełnia wymogi techniczne SIWZ – stawia warunki względem których nowatorskie rozwiązania wchodzące na rynek są z góry na przegranej pozycji – komentuje prezes MindMade.

MindMade jest polską firmą R&D w grupie WB Electronics. Firma dostarcza rozwiązania bezprzewodowe dedykowane komunikacji specjalnej oraz M2M. Firma jest twórcąPlatformy Integracji Komunikacji dla Służb (PIK), która zapewnia integrację systemów łączności radiowej VHF/UHF, mobilnych systemów komórkowych (GSM, UMTS, CDMA, HSPA+, LTE) oraz systemów łączności dyspozytorskiej (DMR, CDMA GoTa, TETRA i inne). Działalność obejmuje projektowanie i produkcję urządzeń elektronicznych oraz systemów kierowanych zarówno na rynek specjalny (administracja publiczna, wojsko, wymagający przemysł), jak i powszechny.

Źródło: PwC, evertiq.pl

O spółce MindMade (mindmade.pl)

Logo firmy MindMade WB GroupMindMade jest polską firmą R&D w grupie WB Electronics, liderem zaawansowanych mobilnych rozwiązań bezprzewodowych dedykowanych komunikacji specjalnej oraz M2M. Działalność obejmuje projektowanie i produkcję urządzeń elektronicznych oraz systemów kierowanych zarówno na rynek specjalny (administracja publiczna, wojsko, wymagający przemysł), jak i powszechny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń