Energetyka wkrótce z systemem TETRA

slup-energetyczny-wysokiego-napiecia-tetra-logo.jpg

Wygląda na to, że polski sektor energetyczny wkrótce wdroży system TETRA. Stosowną uchwałę, rekomendującą standard TETRA jako najlepszy dla stworzenia systemu łączności dyspozytorskiej, podjął Zarząd Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), który jest operatorem sieci radiowej elektroenergetyki. Wstępny koszt budowy systemu szacowany jest na 1 mld złotych. Do inicjatywy energetyków może przyłączyć się MSWiA.

Warto dodać, że energetyka posiada własną analogową sieć radiową, która budowana była od 1993 roku. Obecnie jest to około 450 stacji bazowych opartych na systemie trankingowym Digicom 7. Jest to już dość wysłużony system, który został pozbawiony wsparcia ze strony jego producenta – firmy Alcatel (faktycznym twórcą systemu Digicom 7 jest firma Thales.). Co raz większe koszty utrzymania systemu, brak zaawansowanych funkcji, wymogi prawne oraz zwiększające się potrzeby w zakresie łączności dyspozytorskiej i sterowania to główne czynniki przemawiające za wprowadzenia nowego systemu cyfrowego.

Już od 2002 roku przygotowywany był proces cyfryzacji tej sieci. W roku 2006 wybrano system TETRA, jako system łączności dyspozytorskiej dla energetyki i jednocześnie uzyskano rezerwację niezbędnych kanałów częstotliwościowych. Pierwszym zakładem energetycznym który wdrożył na swoim obszarze standard TETRA jest Tauron Dystrybucja (wcześniej Vattenfall Distribution Poland). System składa się z 28 stacji bazowych systemu Dimetra IP firmy Motorola Solutions. Więcej o tym wdrożeniu na portalu tetraforum.pl.

Źródło: wnp.pl, tetraforum.pl, opracowania własne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń