Czy Exatel przejmie po PGE Systemy projekt LTE450 dla energetyki?

Exatel LTE450 MHz sieć dla elektroenergetyki w Polsce

Grupa PGE robiła ostatnio wiosenne porządki. Od lutego PGE ma nowego szefa – Wojciech Dąbrowskiego, który zapowiedział zmiany w całej grupie. Ostatni z wiceprezesów PGE Systemy – Andrzej Piotrowski – opuścił tę spółkę 17 czerwca, informując o tym na swoim Twitterze. Z inicjatywy Piotrowskiego przygotowano projekt prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla całego sektora elektroenergetycznego w Polsce. Ta decyzja została podjęta po otrzymaniu z UKE rezerwacji zasobów radiowych w paśmie 450 MHz, z których zrezygnował Orange wygaszając swoją sieć CDMA2000.

Piotrowski miał pomysł zbudowania energetycznego telekomu, który zrodził się na początku 2018 r. po serii nawałnic, które przeszły przez Polskę i zerwały wiele traktów sieci elektroenergetycznej. Przywracanie dostaw prądu było kosztowne, trwało długo, a naprawy były utrudnione przez brak łączności. Jedynie na obszarach gdzie funkcjonuje system TETRA nie było takich problemów. Tak było m.in. w przypadku Energa Operator, który dysponuje niezawodnym system niezależnej łączności radiowej TETRA. Pozwala on pracować na podtrzymaniu bateryjnym blisko 40 godzin w przypadku utraty zasilania.

Co dalej z LTE450 w PGE?

Na to pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi od rzecznika PGE. W grupie cały czas trwają porządki. Zarząd Grupy z nowym prezesem Wojciechem Dąbrowskim, podjął decyzję o zamykaniu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy. Ponadto zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych.

Czy Exatel przejmie projekt LTE450?

Jeden z nieoficjalnych scenariuszy zakłada współpracę przy projekcie LTE450 z Exatelem. Przypomnijmy, iż Andrzej Piotrowski pracował w przeszłości głównie w branży telekomunikacyjnej. W latach 2007-2008 był doradcą i prezesem Exatela, wówczas należącego do PGE. Z PGE Systemy był związany od 2018, a wcześniej od 2016 r do marca 2018 r. – był wiceministrem energii. Exatel już wcześniej wyrażał zainteresowanie integrowaniem telekomunikacyjnych kompetencji spółek należących do Państwa. W piśmie do szefa UKE, z lutego 2018 r. prezes Exatela, Nikodem Bończa, podkreślał, że “częstotliwości 450 Mhz mogą być wykorzystane w pracach badawczych i projektowych do realizacji wielu projektów związanych z zarządzaniem infrastrukturą krytyczną i służbami porządku publicznego oraz z obronnością państwa. Są jednymi z ostatnich dostępnych częstotliwości umożliwiających transmisję w standardzie LTE.”

LTE czy TETRA?

Andrzej Piotrowski jest gorącym zwolennikiem technologii LTE. Uważa, że standard TETRA ma najlepsze lata za sobą, jest przestarzały i nie oferuje satysfakcjonującej transmisji danych. Jednakże TETRA trzyma się mocno i ma wielu zwolenników nie tylko w energetyce. Inwestują w nie także służby, z Policją na czele. Energa Operator poinformowała niedawno o uruchomieniu nowej stacji bazowej TETRA na Bałtyku. Rozbudowa morskiej infrastruktury systemu TETRA jest ważna z uwagi na potrzeby firm zaangażowanych w morską energetykę wiatrową, np. PKN Orlen. To istotne również dla firm prowadzących badania i pomiary oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR). Nowa stacja bazowa obejmuje swoim zasięgiem obszar o promieniu około 40 km (około 21 mil morskich) dookoła platformy. Policja jest w trakcie modernizacji swojej sieci radiowej do standardu TETRA w 13 kluczowych miastach w Polsce.

Źródła: własne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń