Lepsza łączność cyfrowa TETRA w polskiej części południowego Bałtyku

Lotos Platforma Wiertnicza Baltic Beta

Enspirion, spółka z grupy Energa Operator, powiększa zasięg działania sieci TETRA o domenę morską – na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu poprawiać ma się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.

Rozbudowa morskiej infrastruktury systemu TETRA jest ważna z uwagi na potrzeby firm zaangażowanych w morską energetykę wiatrową, np. PKN Orlen. To istotne również dla firm prowadzących badania i pomiary oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR). Nowa stacja bazowa obejmuje swoim zasięgiem obszar o promieniu około 40 km (około 21 mil morskich) dookoła platformy.

Już dziś jesteśmy gotowi świadczyć usługi profesjonalnej łączności krytycznej TETRA na Bałtyku. Aktualny zasięg pokrywa znaczną część Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej, w tym obszar, na którym powstaną morskie farmy wiatrowe. Dla tych projektów, TETRA to nie tylko niezawodna cyfrowa łączność głosowa, ale również możliwość zarządzania i sterowania infrastrukturą, czy integracji z systemami klasy SCADA – komentuje Tomasz Lesiewicz, prezes Enspiriona.

Spółka Enspirion uruchomiła kolejną testową stację bazową w ramach sieci łączności radiowej w standardzie TETRA. Ma to poprawiać komfort użytkowania radiotelefonów oraz niezawodność komunikacji. Stacja została zainstalowana na platformie wydobywczej Baltic Beta na Morzu Bałtyckim. Jej właścicielem jest spółka Lotos Petrobaltic, dla której Enspirion od kilkunastu miesięcy świadczy usługi łączności radiowej TETRA.

Sieć łączności krytycznej TETRA została pierwotnie zbudowana przez firmę Energę Operator jako system funkcjonujący na lądzie. Obecnie z powodzeniem stosowana jest także w łączności z obiektami pływającymi oraz platformami wydobywczymi, zapewniając zasięg do 55 km od linii brzegowej.

Nowa zainstalowana stacja bazowa obejmuje swoim zasięgiem obszar o promieniu około 40 km (około 21 mil morskich) dookoła platformy i zapewnia alternatywną łączność radiową i telefoniczną dla statków czy pozostałych platform na Bałtyku.

Z łączności TETRA korzystają takie państwa jak Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, gdzie system zapewnia niezawodną komunikację z jednostkami pływającymi podczas bieżącej pracy, ale też w sytuacjach kryzysowych.

Enspirion jest największym w Polsce agregatorem DSR (ang. Demand Side Response), czyli usługi dobrowolnego i czasowego obniżania przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lub przesunięcia w czasie jej poboru w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Enspirion to także przedsiębiorstwem telekomunikacyjne i Operator Usługi Trankingowej Łączności Krytycznej opartej na sieci TETRA.

Źródło: https://media.energa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń