Komenda Główna Policji ogłosiła wynik ponownej oceny ofert w przetargu na zakup sprzętu cyfrowej łączności radiowej standardu DMR. Przypomnijmy, iż chodzi o ogłoszone 5 marca 2020 roku postępowanie “Dostawa sprzętu łączności standardu DMR w ramach umowy ramowej (6/BŁiI/20/RG)”, o wartości aż 169,4 mln złotych brutto. Celem postępowania było wyłonienie wykonawców do zawarcia umowy ramowej na dostawę sprzętu DMR – takiego jak: radiotelefony z akcesoriami (akumulatory, zaczepy, ładowarki, mikrofonogłośniki, zestawy kamuflowane), stacje retransmisyjne oraz niezbędne oprogramowanie i szkolenia.
Zakupiony sprzęt pozwoli na cyfryzację policyjnej łączności radiowej. Przypomnijmy, iż nadal w wielu regionach Polski – Policja korzysta z analogowych systemów łączności radiowej, które są podatne na podsłuch. Poprzez ten projekt Policja chcę wprowadzić swoją łączność w cyfrową erę, tak aby zapewnić poufność korespondencji oraz uniemożliwić podsłuchiwanie.
Pierwotnie wyłoniono 5 dostawców, z czego trzy firmy (AKSEL, ALTRAN i DGT) to dystrybutorzy Motorola Solutions, RTcom (dystrybutor Hytera) oraz konsorcjum T4B i Covertech (dystrybutor Excera). Jednak taka decyzja została zaskarżona do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). W efekcie czego w listopadzie ubiegłego roku doszło do unieważnienia wyników i ponownej oceny ofert. Powtórną weryfikację przeszła jedynie firma ALTRAN Ewa Golusińska, która od 28 lat jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań Motorola Solutions i otrzymała maksymalną liczbę punktów. Pozostałe cztery oferty zostały odrzucone, w związku z czym nie podlegały ocenie.
Postępowanie w KIO miało bardzo burzliwy przebieg. Złożono 4 odwołania. KGP uznała wszystkie odwołania, co w razie braku sprzeciwu oferentów oznacza automatyczne unieważnienie wszystkich ofert. Jednakże firma ALTRAN, jako jedyna zdołała obronić swoją ofertę w dalszym toku postępowania. Firma ALTRAN zarzuciła dwóm ofertom, złożonym przez RTcom i Konsorcjum T4B rażące zaniżenie zaoferowanych cen, do czego KIO się przychyliło.
W dokumentacji przetargowej określono szczegółowe wymagania techniczne i ukompletowanie sprzętu:
- radiotelefony nasobne DMR wraz z futerałem, mikrofonogłośniki, zestawy kamuflowane do radiotelefonów nasobnych oraz zestawy do kasków motocyklowych;
- radiotelefony przewoźne DMR wraz z zestawami rozdzielnymi, antenami i diplekserami; wersje biurkowe z głośnikiem, zasilaniem i antenami bazowymi, konsole do radiotelefonów;
- stacje retransmisyjne DMR wraz z osprzętem instalacyjnym, antenami bazowymi i duplekserami;
- zestawy do programowania radiotelefonów i stacji retransmisyjnych, wraz ze szkoleniem w zakresie obsługi.
Firma ALTRAN Ewa Golusińska podpisała umowę ramową w grudniu 2020 roku. Teraz pozostaje czekać na zamówienia i umowy wykonawcze, które będą spływać z Komendy Głównej Policji. Miejmy nadzieję, że ogromne braki w łączności czy kolejne afery podsłuchowe zmotywują policyjnych specjalistów do jak najszybszej i pełnej cyfryzacji łączności radiowej na obszarze kraju.
Źródło: własne, https://kgpolicja.ezamawiajacy.pl/pn/… Fot. Lubuska Policja