XEBRA – wojskowa łączność satelitarna od Airbus

hughes-defence-space-terminal-satelitarny

Firma Airbus Defence and Space uruchomiła XEBRA (czyt. zebra), czyli nową usługę wojskowej łączności satelitarnej działającą w oparciu o satelity systemu Skynet. Będzie się ona działać z terminalem HM300 firmy Hughes działającym w paśmie X o masie około 5,1 kg, który może być przenoszony w plecaku.

Sieć Skynet składa się z 8 satelitów i segmentu naziemnego. Jest to jedyny na świecie system wojskowej łączności satelitarnej należący do operatora komercyjnego. Skynet zapewnia niezawodna kodowaną łączność w paśmie X, które jest odporne na interferencję sygnału przez opady deszczu i zarezerwowane przede wszystkim do użytku wojskowego i rządowego. XEBRA nadaje się idealnie do zdalnej kodowanej transmisji wideo. Kompaktowy, lekki terminal zaprojektowany we współpracy z Hughes Network Systems może być przenoszony w plecaku i doskonale sprawdza się w misjach, które wymagają łączności podczas postojów

Sprzęt zasilany jest przez standardowe wojskowe akumulatory i może być używany do transmisji wideo w czasie rzeczywistym za pośrednictwem bezpiecznego pasma X. Do namierzania sygnałów służy panel LCD oraz regulowany statyw, pozwalający utrzymywać kontakty z satelitą także w niesprzyjających warunkach pogodowych np. w czasie deszczu lub silnego wiatru. Sprzęt działa bezproblemowo przy prędkości wiatru dochodzącej do 40 km/h, w temperaturze od –20ºC do 55ºC, na wysokości do 3050 m. Terminal zaprojektowano we współpracy z Hughes Network Systems LLC.

W ramach umowy Skynet PFI (Private Finance Initiative), Airbus Defence and Space zapewnia łączność przy użyciu tego systemu na potrzeby brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Umowa pozwala także na korzystanie z tego wojskowego systemu łączności satelitarnej i przekazywanie danych partnerom z NATO i innym państwom–sojusznikom.

Źródło: airbusdefenceandspace.com

O Airbus Defence and Space
Airbus-defence-and-space-logoAirbus Defence and Space logoAirbus Defence and Space to dział Grupy Airbus utworzony przez połączenie firm Cassidian, Astrium i Airbus Military. Jest największym w Europie przedsiębiorstwem zajmującym się obroną i przemysłem kosmicznym, drugim największym na świecie w przemyśle kosmicznym i znajduje się w czołowej dziesiątce firm w światowym przemyśle obronnym. Zatrudnia około 40 tysięcy pracowników, którzy wypracowują roczne przychody w wysokości około 14 mld euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń