Wojsko kupi usługi łączności satelitarnej

wzl-lacznosc-satelitarna-wojsko

Resortowe Centrum Zarządzania Sieciami i Usługami Teleinformatycznymi w Warszawie, które podlega MON, chce wydzierżawić na rok dwa pasma częstotliwościowe o szerokości 5 MHz i 10 MHz na potrzeby łączności satelitarnej. Szacowany budżet zamówienia to 2,34 mln złotych brutto.

O podobnym przetargu zrobiło się bardzo głośno 3 lata temu, kiedy wygrała go firma TTComm. “Rzeczpospolita” ujawniła, że system łączności satelitarnej dla polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie działa m.in. za pośrednictwem satelity Yamal 202 należącego do Gazpromu. Eksperci cytowani przez gazetę nie mieli wątpliwości, że rosyjskie służby kontrolujące Gazprom mogą w łatwy sposób zdobyć informacje o działaniach polskich żołnierzy.

Szef TTComm Tomasz Chalimoniuk nie zaprzecza, że jego firma, świadcząc usługi dla wojska, wykorzystywała Yamal. Podkreśla jednak, że teraz zostało to zabronione. Można korzystać jedynie z satelitów państw NATO.

Rok temu podobny przetarg wygrała wspomniana firma TTComm. Oferty złożyły także Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 oraz Orange Polska, jednak te oferty okazały się droższe. Oferty należy składać do 2 grudnia br. Wymagane jest wadium w wysokości 35 000 złotych.

Źródło i SIWZ: rczsiut.wp.mil.pl Fot: WZŁ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń