Rekordowe targi MSPO 2014

Odwiedzający podczas MSPO 2014

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przejdzie do historii za sprawą rekordowej liczby wystawców. Było ich trochę ponad pięciuset, w porównaniu do niecałych czterystu w dwóch najlepszych dotąd latach 2012 i 2013.

Tak rekordowa liczba to przede wszystkim skutek uruchomienia procedur zakupu nowych systemów obrony powietrznej, śmigłowców wielozadaniowych i transportowych oraz kilkunastu innych typów wyposażenia w największym programie modernizacyjnym wojska w III RP. Rusza program indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia TYTAN o którym wspominaliśmy wcześniej. Rząd planuje wydać ponad sto miliardów złotych do 2022 roku. Polska staje się więc bardzo atrakcyjnym rynkiem dla dostawców z całego świata.

Oczywiście wystawcy z branży radiokomunikacji profesjonalnej również nie zawiedli i licznie przybyli na kieleckie targi. Imponujące jak zawsze stoisko miała Grupa WB ze swoimi spółkami RADMOR i MindMade. Nie zabrakło spółki Aksel (wspólnie z Nexrad Telecom), Airbus, RTcom, IP Connect oraz Elektrit. Nowym graczem na MSPO w branży radiokomunikacyjnej była firma Siltec, która choć obecna corocznie na targach MSPO to po raz pierwszy prezentowała na swoim stoisku bogate portfolio produktów Motorola. A wszystko za sprawą utworzenia nowego działu radiokomunikacji. Nowością był polskojęzyczny interfejs aplikacji dyspozytorskiej do integratora MOTOBRIDGE, który scalał analogowe i cyfrowe systemu radiowe.

RADMOR z Grupy WB jak zawsze na kieleckim salonie skupiał się na łączności wojskowej, ale nie zabrakło akcentów cywilnych w postaci radiotelefonów Airbus lub Hytera. Prezentowaną nowością była radiostacja indywidualna PERAD, której poświęciliśmy osobny tekst. Firma Airbus Defence & Space prezentowała portfolio mobilnej łączności radiowej TETRA w połączeniu z łącznością satelitarną m.in. na żywo działającą miniaturową stację bazową TB3p oraz przewoźną centralę DXT3p. Nie zabrakło też TH1n — najmniejszego na świecie radiotelefonu TETRA.

Hytera była prezentowana przez prężną firmę RTcom. Jeszcze „ciepłym” i zupełnie nowym produktem był nowy radiotelefon TETRA Z1p. Ten miniaturowy radiotelefon TETRA (waga 270 g) dysponuje mocą radiową 3 W w paśmie UHF oraz 1,8 W w paśmie 800 MHz (na rynek amerykański i azjatycki). Wytrzymała obudowa (IP67), zintegrowany Bluetooth oraz funkcje Air Interface (AIE) and End-to-End (ETFE) Encryption czynią z niego bardzo ciekawy produkt na rynku TETRA. Na stoisku RTcom można było zobaczyć też stację bazową TETRA2 oraz uniwersalny moduł zdalnego sterowania radiotelefonem ipro.

Na wspólnym stoisku spółek Aksel i Nexrad Telecom można było zapoznać się z funkcjami autorskiej aplikacji dyspozytorskiej ConSEL a także możliwościami integratora MOTOBRIDGE. Nowością był radiotelefon APX 6000 pracujący w trybie ASTRO25 i APCO P25 (używany przez nasze wojska specjalne). APX 6000 należy do nowej generacji wytrzymałych i niezawodnych radiotelefonów. Ten najmniejszy w swojej klasie sprzęt ma zaawansowane funkcje, takie Mission Critical Wireless czy moduł GPS.

Firma IP Connect prezentowała rozwiązania Funkwerk TETRA oraz tegoroczną nowość IP Radio firmy ICOM. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też modułowy system szaf i dyspozytorów metalowych KEMAS, które mogą na przykład służyć do przechowywania radiotelefonów. Kolejną nowością była radiowa konsola dyspozytorska Salamandra, pozwalająca na integrację wielu systemów telekomunikacyjnych TETRA, DMR, PABX, PSTN, systemy analogowe.

Firma ELEKTRIT, tradycyjnie prezentowała pełne dostępne portfolio analogowych jak i cyfrowych radiotelefonów NEXEDGE. Nowością była rodzina produktów DMR oraz nowe analogowo-cyfrowe radiotelefony PMR446 ProTalk Digital.Jest to bardzo innowacyjny model ponieważ radiotelefon ten posiada 32 kanały — 16 analogowych i 16 cyfrowych pracujących z odstępem międzykanałowym 12,5 i 6,25 kHz. Radiotelefon spełnia normę ETSI dPMR 446 i nie wymaga pozwolenia. Będzie doskonałym środkiem łączności podczas prac montażowych, na budowach, na wysokościach, dla służb ochrony, działów technicznych w firmach.

Galeria zdjęć:

{gallery}MSPO-2014-Kielce{/gallery}

Źródło: Własne, Raport MSPO Fot. Mariusz Waruszewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń