Polskie służby na podsłuchu

policja-warszawa-integracja-systemow-lacznosci-radiowej

Dziennik Gazeta Prawna opublikował dziś nagrania ponad stu meldunków policji z zabezpieczenia święta narodowego 3 maja w Warszawie. Rozmowy nie były szyfrowane ani chronione kryptograficznie. Funkcjonariuszy mógł podsłuchać każdy, kto dysponował odpowiednim urządzeniem. Całość korespondencji przechwycono na prostym analogowym skanerze, który można kupić w sklepie 200 metrów od siedziby Komendy Stołecznej Policji.

Warto wspomnieć, iż w ramach użytkowanych przez Komendę Stołeczną Policji sieci łączności radiowej funkcjonują obecnie cztery niekompatybilne wzajemnie systemy (wg chronologii wdrażania): system analogowej łączności konwencjonalnej VHF, system trankingowej łączności analogowo-cyfrowej UHF EDACS, system trankingowej łączności cyfrowej UHF TETRA i system cyfrowej łączności konwencjonalnej VHF DMR TIER II.

“Wprawdzie każdy z tych systemów zaspokaja zapotrzebowanie na łączność dla dedykowanej grupy użytkowników, to jednak ich równoległe wykorzystywanie nie tylko nie ułatwia pracy radiowej, lecz wręcz nastręcza wiele problemów natury organizacyjno-technicznej. I to zarówno dla personelu, jak i użytkowników końcowych. Utrzymanie takiego stanu rzeczy jest kłopotliwe. Pomijając aspekty ekonomiczne, techniczne i stopień wyeksploatowania, systemy nie są kompatybilne i nie daje to możliwości zorganizowania spójnej łączności dla wszystkich podmiotów w sytuacji wymagającej ich współpracy.” – wyjaśnia asp. sztab. Jan Trawczyński (w rozmowie ze Stołecznym Magazynem Policyjnym) z Sekcji VI Wydziału Teleinformatyki Komendy Stołecznej Policji, który jest odpowiedzialny za utrzymania w pełnej sprawności systemów łączności trankingowej na terenie garnizonu stołecznego.

Nie jest tajemnicą, że od lat takie skanery wykorzystują np. firmy zajmujące się holowaniem pojazdów, których lawety pojawiają się na miejscu wypadku często jeszcze przed mundurowymi. Ale – jak informuje sama policja – taki sprzęt to także narzędzie dla zorganizowanej przestępczości.

Na nagraniach Gazety Prawnej można poznać szczegóły tras przejazdu prezydenta i premiera. Dowiedzieć się można także o zmianie ochrony czy też tego czy głowa państwa będzie się poruszać pieszo czy “na kołach”. Podsłuchujący poznali również plany Donalda Tuska. Po wykładzie na UW szef Rady Europejskiej udał się do siedziby “Gazety Wyborczej”, a ta informacja nie była nigdzie podawana.

– Nasze służby używają przestarzałych systemów łączności radiowej, które nie zmieniły się od wielu lat. Nowoczesne są dopiero wprowadzane: stopniowo i punktowo – mówi „DGP” autor nagrań z 3 maja.

Zabezpieczenia imprezy z najważniejszymi politykami można posłuchać, będąc nawet kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Dlatego że nasze służby używają przestarzałych systemów łączności radiowej, które nie zmieniły się od wielu lat.

3 maja w uroczystościach w różnych punktach stolicy brali udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, parlamentarzyści i zagraniczni goście. Tego dnia na Uniwersytecie Warszawskim wykład miał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Nad Wisłą odbyła się wielka defilada, którą na żywo oglądało ponad 120 tys. osób.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby ujednolicenie policyjnej platformy łączności radiowej. W warunkach codziennej służby pozwoliłoby to jednej grupie policjantów nasłuchiwać i nawiązać bezpośrednią łączność z innymi siłami tej samej jednostki. Jest to potrzebne ze względu na koordynację działań policyjnych, a także skrócenie czasu przepływu informacji.

Docelowe rozwiązanie problemu łączności radiotelefonicznej w KSP stanowić będzie oparcie jej na dwóch niezależnych platformach. Pierwsza, podstawowa, zapewni jak najwyższy poziom usług w oparciu o rozbudowaną infrastrukturę. Druga, rezerwowa, zapewni natomiast, jako mogąca funkcjonować bez infrastruktury zewnętrznej, przynajmniej podstawowy poziom usług głosowych na wypadek awarii lub zniszczenia infrastruktury systemu podstawowego. Przyjęto założenie, że platformą podstawową będzie system UHF TETRA, natomiast rezerwową system VHF DMR, pracujący w trybie z wykorzystaniem retransmisji lub konwencjonalnym.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń