PAŻP zamawia radiotelefony VHF na pasmo lotnicze

kontroler-ruchu-lotniczego-pazp.jpg

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce zamówić zapasowe radiotelefony do łączności w paśmie VHF w paśmie lotniczym (AIR Band) na potrzeby zarządzania ruchem lotniczym. Radiotelefony zostaną zainstalowane na wszystkich głównych lotniskach w Polsce i będą służyć do łączności z samolotami podchodzącymi do lądowania lub kołującymi na płycie lotniska. Są to radiostacje typu “last resort” czyli używane w ostateczności, kiedy podstawowe środki łączności zawiodą.

Komunikacja będzie odbywać się w paśmie VHF AIR Band 118 – 136 MHz. Przedmiotem zamówienia jest dostawa oraz instalacja 11 radiostacji VHF w wersji stacjonarnej oraz taka sama ilość w wersji ręcznej. Wykonawca będzie musiał też zainstalować wybrany sprzęt oraz dostarczyć system zasilania i instalację antenową.

Wspomniane radiostacje lotnicze zostaną zainstalowane na kluczowych polskich lotniskach:Kraków Balice, Gdańsk, Szczecin – Goleniów, Poznań-Ławica, Zielona Góra-Babimost, Wrocław, Katowice-Pyrzowice, Bydgoszcz oraz w siedzibie głównej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest odpowiedzialna za kierowanie ruchem lotniczym w Polsce, a przed wszystkim za bezpieczeństwo ruchu lotniczego. Jest to jedyna firma w Polsce zatrudniająca kontrolerów ruchu lotniczego, których w naszym kraju mamy jedynie około 600. Jak wykazują badania, jest to jedna z najbardziej stresujących profesji na świecie. Na czym polega największa trudność? Kontroler musi nieustannie przewidywać, jak będzie się rozwijać sytuacja w przestrzeni powietrznej i wydawać pilotom takie komendy, aby zapewnić sprawny i co najważniejsze – bezpieczny lot każdemu statkowi powietrznemu. Poza tym, co nie mniej ważne, powinien szybko i prawidłowozareagować na każde niespodziewane zdarzenie, jakie może mieć miejsce w nadzorowanej przez niego przestrzeni powietrznej. A tam stan rzeczy potrafi się zmieniać błyskawicznie.

Źródło i fot: bip.pansa.pl

Podobne artykuły:

Nowy system łączności analogowej MPT1327 na lotnisku Okęcie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń