PAŻP kontynuuje dzierżawę radiotelefonów EDACS od Okęcia

lotnisko-chopina-warszawa.jpg

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie dzierżawić od Okęcia radiotelefony EDACS wraz z akcesoriami. System EDACS jest własnością Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze i wykorzystywany głównie przez służby operacyjne, techniczno-eksploatacyjne i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Portu Lotniczego, w tym również przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

System trankingowy EDACS umożliwia cyfrową transmisję danych oraz cyfrową lub analogową transmisję sygnałów mowy w kanale radiowym. Został zaprojektowany dla specyficznych zastosowań, w których szczególnie ważna jest m.in.: niezawodność działania systemu podczas pracy w niesprzyjających warunkach, w tym także w czasie klęsk żywiołowych lub w warunkach nie w pełni sprawnej infrastruktury, zapewnienie łączności na rozległym obszarze, hierarchiczna struktura łączności dająca się dopasować do struktury przedsiębiorstwa czy poufność przekazywanych rozmów.

Urządzenia są użytkowane m.in. przez Dział Kontroli Lotniska Warszawa (TWR Warszawa, AKO, AKZ, AIT) przez pracowników PAŻP będących w Sztabie Kryzysowym. Ponadto korzystają z nich Służby Techniczne PAŻP, zajmujące się się obsługą urządzeń nawigacyjnych (ILS, VOR, DME, DVOR, METEO), których praca w większości zaspokaja potrzeby Portu Lotniczego Warszawa.

W ogłoszonym przez PAŻP przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, gdyż jak wiadomo nie ma alternatywy dla świadczenia łączności radiowej przez inny podmiot działający na terenie Lotniska im. F. Chopina w Warszawie jak tylko PPPL.

Warto dodać że Okęcie od wielu lat posiada rezerwację w UKE na częstotliwości TETRA.

Źródło: pansa.pl, własne Fot. Lotnisko Chopina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń