MSPO 2015 – przegląd firm radiokomunikacyjnych

targi-mspo-2015

Tegoroczne targi MSPO w Kielcach odbyły się w dniach od 1 do 4 września i z natury rzeczy w całości poświęcone były technice wojskowej. Poza główną ekspozycją można było odwiedzićWystawę Narodową Przemysłu Obronnego Norwegii. Zakres tematyczny targów był bardzo szeroki, poczynając od ciężkiego sprzętu bojowego, poprzez broń ręczną, optyczne oraz elektroniczne urządzenia nawigacyjne i celownicze, kończąc na drobnych akcesoriach. Wśród wystawianych produktów nie zabrakło środków łączności radiowej i ten fragment ekspozycji zostanie omówiony dokładniej.

Branżę systemów łączności radiowej reprezentowało kilkanaście firm krajowych i zagranicznych. Mowa tu o klasycznych systemach łączności lądowej, takich jak TETRA czy różnych odmianach systemów DMR. Osobną grupę stanowiły urządzenia służące do prowadzenia łączności taktycznej na polu walki. Prezentowane było wyposażenie wozów bojowych i samolotów, a także zintegrowane systemy dowodzenia BMS zapewniające komunikację między różnymi rodzajami wojsk w trakcie działań bojowych. Wróćmy jednak do naszego głównego tematu, czyli cyfrowych systemów łączności radiowej.

Firma AKSEL prezentowała klasyczne, znane wszystkim systemy MOTOTRBO, a także jako jedna z nielicznych simulcastowe systemy DMR oparte na przemiennikach Radio Activity. Przy okazji warto przypomnieć, że systemy simulcastowe odznaczają się bardzo efektywnym wykorzystaniem dostępnych częstotliwości radiowych. W skrajnych przypadkach wszystkie urządzenia wchodzące w skład rozległego systemu mogą pracować na jednym i tym samym kanale radiowym. Goście odwiedzający stoisko firmy AKSEL mieli też możliwość zapoznania się z najnowszą wersją autorskiego oprogramowania dyspozytorskiego ConSEL.

Firma Siltec z Warszawy zaprezentowała szeroką ofertę produktów, znacznie wykraczającą poza dziedzinę łączności radiowej, w tym urządzenia zasilające, sprzęt komputerowy o wzmocnionej konstrukcji, urządzenia szyfrujące itp. Na stoisku firmy można było zobaczyć najnowszy przemiennik MOTOTRBO SLR5500. Uwagę zwracała kompletna oferta dla systemów TETRA, w tym stacje bazowe, terminale, akcesoria i konsole dyspozytorskie. Jest to jedna z niewielu firm, które oferują kompletne systemy TETRA wraz z instalacją i serwisem na polskim rynku.

Firma RTcom ze Szczecina, tradycyjniejako autoryzowany dystrybutor, oferowała sprzęt firmy Hytera, który zyskuje coraz większą popularność wśród polskich użytkowników. Uwagę zwracał szeroki asortyment urządzeń, poczynając od infrastruktury i terminali TETRA, poprzez przemienniki, stacje bazowe i radiotelefony ręczne DMR, kończąc na akcesoriach i antenach.

Firma Elektrit z Łap prezentowała sprzęt firmy Kenwood. Należy podkreślić, że najnowsze urządzenia tej firmy mogą pracować w różnych trybach, w tym w trybie DMR ze zwielokrotnieniem TDMA. Tak więc radiotelefony Kenwood mogą być obecnie wykorzystane nie tylko w sieciach NEXEDGE, ale także DMR. Sporą nowością było poszerzone grono produktów NEXEDGE drugiej generacji, na które składały się radiotelefony z serii NX-5000, inteligentne ładowarki i akumulatory oraz aplikacje.

Swoje stoisko na targach miała także francusko–polska firma ATDI, specjalizująca się w planowaniu radiowym i projektowaniu rozległych sieci radiokomunikacyjnych. Podstawowym produktem oferowanym przez tą firmę jest oprogramowanie ICS telecom pozwalające na wyznaczenie zasięgów w systemach radiokomunikacyjnych wykorzystujących różne technologie i modulacje, poczynając od tradycyjnych, analogowych, kończąc na sieciowych systemach LTE i temu podobnych. Z tego oprogramowania korzysta obecnie wiele wiodących firm krajowych i zagranicznych, zajmujących się projektowaniem i instalacją systemów radiokomunikacyjnych. Jednym z kluczowych projektów firmy w Polsce było wstępne planowanie radiowe dla systemu GSM-R PKP.

Firma IP Connect z Rybnika zaprezentowała radiotelefony IP Radio firmy ICOM, oraz systemy TETRA firmy Rohill, również w wersji LTE. Nie zabrakło radiotelefonów DMR Tier II/IIIfirmy Tait i elementów infrastruktury radiokomunikacyjnej. Kolejna innowacją były rozwiązania lokalizacyjne firmy Funkwerk. System ten daje możliwość precyzyjnej lokalizacji wewnętrznej (czyli w miejscach, do których nie dociera sygnał satelitarnych systemów nawigacyjnych) użytkowników radiotelefonów TETRA przy użyciu sygnałów niskiej częstotliwości, także w strefach o wysokim zagrożeniu wybuchem, co stanowi niezwykle zaawansowane rozwiązanie technologiczne na rynku radiokomunikacyjnym.

Firma MindMade z Warszawy prezentowała urządzenia z pogranicza systemów radiokomunikacyjnych i teleinformatycznych. Jednym z wiodących produktów tej firmy jest platforma integracji systemów komunikacyjnych PIK, pozwalająca na nawiązanie łączności między różnymi służbami w trakcie akcji bojowej lub ratowniczej. Przykładowo, możliwa jest integracja systemów łączności policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, pomimo, ze każda z tych służb używa innych zakresów częstotliwości i innych modulacji.

Listę krajowych firm radiokomunikacyjnych zamyka RADMOR, w którego ofercie znalazły się urządzenia do łączności taktycznej, w wersji noszonej lub przeznaczonych do montażu na pojazdach. Są to radiostacje doręczne, plecakowe i pokładowe, pracujące w szerokim zakresie częstotliwości od 20 MHz do 520 MHz a także radiostacje osobiste, do taktycznej łączności między żołnierzami, pracujące w paśmie 2,4 GHz. Nie zabrakło też produktów skierowanych do rynku cywilnego, w tym radiotelefonów TETRA Airbus oraz DMR Hytera.

Nieliczne firmy prezentowały sprzęt krótkofalowy, o którym w dobie szerokopasmowej transmisji cyfrowej prawie się nie mówi, jednakże nie należy zapominać, że w przypadku globalnego konfliktu zbrojnego nowoczesne środki łączności, w tym satelity telekomunikacyjne, mogą zostać zniszczone, i jedyne co nam zostanie to właśnie łączność krótkofalowa. Nie wymaga ona żadnej infrastruktury i dzięki temu pozwala na przekazywanie informacji w skrajnie trudnych warunkach. Urządzenia krótkofalowe można było spotkać na stoisku firmy Barret, zaś firma Comrod z Norwegii oferowała anteny na ten zakres częstotliwości. Uwagę zwracała ciekawa małogabarytowa antena magnetyczna, przystosowana do instalacji na samochodach, zapewniająca ciągłe pokrycie w zakresie od 2 MHz do 30 MHz.

Na targach nie zabrakło akcentów historycznych. Zorganizowane były specjalne stoiska, na których eksponowane było uzbrojenie polskiej armii w stosowane okresie międzywojennym oraz w latach późniejszych. Tegoroczne targi MSPO cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć rekordowa liczba 583 wystawców z 30 krajów świata, a także 20 tysięcy odwiedzających.

Galeria zdjęć:

{gallery}MSPO-2015{/gallery}

Źródło: własne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń