Holenderska sieć TETRA C2000 przełączona na nową infrastrukturę Hytera ACCESSNET-T IP

c2000-TETRA-network-dutchambulance

W nocy z 27 na 28 stycznia br. holenderska sieć komunikacji bezpieczeństwa publicznego C2000 została z sukcesem przełączona na nową infrastrukturę TETRA firmy Hytera Mobilfunk ACCESSNET-T IP. Proces migracji rozpoczął się o godzinie 23:00. Stara sieć TETRA została wyłączona w ciągu pół godziny. Nowa infrastruktura została uruchomiona między północą a godziną 1 w nocy.

Holandia była jednym z pierwszych krajów w Europie (obok Finlandii i Belgii), który uruchomił ogólnokrajowy system TETRA (C2000) w służbie bezpieczeństwa publicznego. Obecnie z systemu korzysta około 80 000 użytkowników. C2000 jest ogólnokrajową siecią TETRA w Holandii umożliwiającą wspólną komunikację wszystkich służb bezpieczeństwa publicznego. Projekt jej budowy w roku 1999 wygrała firma Motorola. Proces budowy sieci został podzielony na 15 obszarów, a jej zakończenie nastąpiło w czerwcu 2004 roku. Operacyjnie sieć funkcjonuje od 2005 roku. System obejmuje swym zasięgiem cały obszar Holandii.

Przetarg na modernizację, rozpisany przez holenderskie Ministerstwo Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości w 2015 roku, został podzielony na trzy części. Pierwsza obejmuje system transmisji głosu i danych w standardzie TETRA pomiędzy stanowiskami dowodzenia a jednostkami w terenie, druga — alarmowy system przywoławczy (P2000), natomiast wykonawca części trzeciej zmodernizuje same stanowiska dowodzenia.

Cały proces został zakończony sukcesem, a podczas przełączenia personel techniczny był obecny w ponad 600 lokalizacjach – aby możliwie szybko reagować w przypadku problemów. W wyniku przełączenia przenośne i przewoźne policyjne radiotelefony TETRA nie miały dostępu do systemu. W tym czasie służby korzystały z alternatywnych środków łączności, takich jak telefonia komórkowa, komunikatory WhatsApp i systemu PrioCom. W ten sposób praca służb bezpieczeństwa publicznego została podtrzymana, a obywatele nie zauważyli procesu migracji. Numer alarmowy 112 również przez cały czas pozostał dostępny. Po zakończeniu procesu migracji pojawił się zasięg krajowy sieci TETRA C2000 na nowej infrastrukturze.

W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, Ferd Grapperhaus powiedział: „Ostatniej nocy nastąpiła migracja do nowej infrastruktury komunikacyjnej naszej sieci łączności C2000. Całość zakończyła się powodzeniem. Sieć została zmodernizowana, aby nasze służby mogły nadal nieprzerwanie i w bezpieczny sposób komunikować się między sobą. Migracja została starannie przygotowana w okresie ostatnich miesięcy pod kierunkiem ministerstwa przez policję, pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz użytkowników z Ministerstwa Obrony

Wszyscy użytkownicy nadal korzystają ze swoich dotychczasowych radiotelefonów. Podobnie jak stara sieć, nowa infrastruktura oparta jest o międzynarodowy standard TETRA. Jak w przypadku każdego nowego systemu, użytkownicy i administratorzy potrzebują pewien okres czasu – aby przyzwyczaić się do jego funkcjonowania.

„O ile obecnie wiadomo, nie doszło do żadnych incydentów związanych z migracją. Funkcjonowanie odnowionej sieci głosowej będzie ściśle monitorowane w nadchodzącym okresie. Trwają przygotowania do następnego etapu migracji stanowisk systemu dowodzenia.” – dodał Ferd Grapperhaus.

W ramach modernizacji holenderski system radiokomunikacyjny zyskał szereg ważnych usprawnień. Zwiększona została jego pojemność, poszerzony zasięg i pojawiły się możliwość szyfrowania powiadomień alarmowych.

Źródło: criticalcommunicationsreview.com

https://www.government.nl/…

http://www.hytera-mobilfunk.com/

Hytera logo

Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej: w standardzie DMR (konwencjonalny Tier II, trunkingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności dla transportu publicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń