DGT i Politechnika Gdańska opracują nowy interfejs radiowy

Interfejs Radiowy IoT

DGT i Politechnika Gdańska przystąpiły do realizacji projektu: „Definiowany programowo, uniwersalny interfejs radiowy inteligentnych urządzeń Internetu Rzeczy”. Przez najbliższe 3 lata zespół naukowców z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI będzie realizował prace badawcze mające na celu opracowanie konfigurowalnego, sprzętowo-programowego interfejsu radiowego, który znajdzie zastosowanie w inteligentnych urządzeniach Internetu Rzeczy m.in. w sektorze energetyki, gazownictwa czy wodociągów. Firma DGT jest liderem konsorcjum.

Prace nad projektem zostały podzielone na trzy etapy. Część pierwszą i drugą stanowić będą badania przemysłowe i prace rozwojowe prowadzone wspólnie przez naukowców z WETI oraz pracowników DGT, natomiast część trzecia to prace przedwdrożeniowe, które będą realizowane wyłącznie przez lidera konsorcjum – DGT.

Interfejs radiowy, o nazwie DUCH IoT (Internet of Things), będzie służył do rozbudowy istniejących lub wdrażania nowych urządzeń Internetu Rzeczy. Internet Rzeczy jest jednym z najprężniej rozwijanych aktualnie obszarów technologii i dotyczy urządzeń gromadzących i przetwarzających dane oraz realizujących komunikację radiową. Liczba inteligentnych urządzeń, które mają realizować komunikację radiową, wciąż wzrasta. Rozwiązanie zaproponowane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej umożliwi realizację komunikacji radiowej między takimi urządzeniami zgodnie z międzynarodowymi standardami, z wykorzystaniem infrastruktury stałej sieci LTE, sieci następnych generacji NGN (Next Generation Network), w szczególności sieci 5G.

Budżet projektu to 10 mln zł, z czego dofinansowanie uzyskane na drodze konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przekracza 8 milionów złotych. Konsorcjum zamówiło już pięć zestawów radia programowalnego na potrzeby tego projektu. Ponadto zakupiono tester radiokomunikacyjny od firmy Rohde&Schwarz, który będzie realizował funkcję emulatora stacji bazowej LTE. Posłuży on do testowania terminali mobilnych pracujących w systemach: NB-IoT rel. 13/14 (NB1/NB2), LTE FDD rel.8, LTE-M (eMTC).

– Nasz interfejs radiowy ma również umożliwić przesyłanie informacji w ramach krajowej infrastruktury krytycznej, na przykład zaawansowanej telemetrii infrastruktury energetycznej i wodociągowej, zaawansowanych systemów alarmowych i zdalnego nadzoru – wyjaśnia dr inż. Krzysztof Cwalina z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI) Politechniki Gdańskiej .

Źródło: PG, DGT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń