Wygrane potyczki Motorola Solutions w wojnie patentowej z Hyterą

motorola-hytera-patent-sad-rozprawa

Od pewnego czasu toczy się pomiędzy firmą Motorola Solutions, a Hytera Communications wojna o patenty, którą uważnie obserwujemy i relacjonujemy. Jak informuje Motorola Solutions w oświadczeniu z 20 listopada 2018 – w niemieckim Sądzie Regionalnym w Düsseldorfie zapadł wyrok w sprawie o uznanie, że urządzenia łączności radiowej firmy Hytera, które wykorzystują funkcję „pseudo-trunking”, naruszają należący do Motoroli patent EP 2 342 851 B1.

Motorola Solutions domagała się wydania zakazu, który uniemożliwiałby firmie Hytera oferowanie i dostarczanie na terenie Niemiec produktów z funkcją pseudo-trunkingu, jak również wycofania i zniszczenia produktów łamiących prawo. O wniesieniu tego pozwu informowaliśmy szerzej tutaj. Wyrok ten w całości uwzględnia żądania strony pozywającej i dodatkowo czyni firmę Hytera Mobilfunk GmbH z Bad Münder w Niemczech, spółkę zależną od Hytera Communications Corporation Limited z Shenzhen w Chinach, odpowiedzialną za powstałe szkody. Ponadto w wykonaniu żądania Motoroli o zabezpieczenie pozwu, wyrok podlega niezwłocznemu wykonaniu niezależnie od złożenia ewentualnej apelacji.

„Sąd Regionalny nakazał zastosowanie środków zaradczych, dzięki którym Hytera poniesie pełną odpowiedzialność za swoje nielegalne działania i naruszenie naszej własności intelektualnej” – powiedział Mark Hacker, główny radca prawny i dyrektor administracyjny Motorola Solutions. „Znaczące jest to, że dzisiejsze orzeczenie obejmuje szerszy zakres odbiorców systemu DMR firmy Hytera, aniżeli wcześniejszy wyrok.”

Jest to już drugie znaczące zwycięstwo w batalii sądowej Motorola Solutions przeciw Hytera Communications. Pierwszym było wydanie 16 listopada 2018 przez Komisję Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (ITC = International Trade Commission) decyzji o ustaleniu ostatecznym – w sprawie o naruszenie czterech amerykańskich patentów należących do Motoroli, przez niektóre produkty Hytery. Na temat wniosku Motoroli w tej sprawie pisaliśmy tutaj. Komisja wydała zakaz importu, promocji i sprzedaży produktów firmy Hytera, naruszających trzy z czterech zgłoszonych naruszeń patentowych. Jak dowodzi Motorola, są one skutkiem przekazania tysięcy stron dokumentacji technicznej przez jej byłych pracowników, którzy zdecydowali się przejść do konkurencji.

Jest kwestią interesującą, jak będą działać radiotelefony firmy Hytera pozbawione kluczowych funkcjonalności objętych zastrzeżeniem patentowym. Wpływ będzie zapewne znaczący – gdyż dotyczą one następujących rozwiązań szeroko stosowanych w radiotelefonach i regeneratorach sygnału (repeaterach) produkowanych przez Hyterę, a będących wynikiem prac badawczo-rozwojowych Motorola Solutions. Chodzi przed wszystkim o takie funkcje jak poniżej:

  • Fast Scan – technologia wykorzystywana w niemal każdym urządzeniu Hytery, pracującym w trybie repeatera, umożliwiająca terminalom abonenckim szybkie przeszukiwanie listy kanałów w celu odnalezienia ważnych transmisji. Bez tej technologii komunikaty o krytycznym znaczeniu mogą być częściowo, lub nawet całkowicie pomijane.
  • Rapid Re-key – technologia wykorzystywana przez wszystkie repeatery i współpracujące z nimi terminale, zapewniająca retransmisję komunikatów nawet wówczas, gdy repeater przeszedł w stan uśpienia dla zachowania efektywności widmowej. Zabezpiecza ona przed koniecznością powtarzania transmisji i pozwala uniknąć utraty ważnych komunikatów.
  • TDMA Direct Mode Pseudo Trunking jest technologią zwiększającą liczbę możliwych połączeń i znacząco redukującą czas, jaki zajmuje zestawianie nowego połączenia. Przedstawiciele Hytery przyznali publicznie w trakcie procesu w Düsseldorfie, że bez tej funkcjonalności opartej na patencie Motoroli odnalezienie przez radiotelefon wolnej szczeliny czasowej w trybie połączeń bezpośrednich zajmuje dwa razy więcej czasu.

Publiczne oświadczenia firmy Hytera różnią się od tych, które jej przedstawiciele przedstawiają amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego. Próbując przekonać Komisję by nie wydawała niekorzystnej dla Hytery decyzji, potwierdzili oni duże znaczenie technologii pochodzących od Motoroli następującym stwierdzeniem: „jeśli proponowana decyzja zostanie wprowadzona, efektywność świadczonych przez naszych klientów usług kluczowych dla publicznej opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa i porządku zostanie poważnie zagrożona”. Także klienci firmy Hytera zgłaszali do Komisji swoje obawy i zastrzeżenia dotyczące wycofania technologii będącej własnością Motorola Solutions z urządzeń produkowanych przez firmę Hytera: „nasi ludzie i społeczności nie mogą pozwolić sobie na opóźnienia i przerwy w komunikacji. Poza tym jesteśmy po to by chronić społeczeństwo i ratować życie”.

Przedstawiciele Motorola Solutions zapowiadają, że przebadają dokładnie produkty Hytery z nowej serii – i – kiedy tylko będą one dostępne w sprzedaży, ponieważ materiały marketingowe nie informują na temat funkcjonalności równoważnych tym, które Motorola zastrzegła w swoich patentach.

„Liczne orzeczenia sądowe na całym świecie potwierdziły, że Hytera dopuściła się wielokrotnego naruszenia własności intelektualnej firmy Motorola Solutions” – stwierdził Mark Hacker. „Ponadto w niedawnym wywiadzie Hytera przyznała, że produkty z nowej serii – i – nie będą posiadały ważnych funkcji dostępnych w urządzeniach Motoroli. Podczas gdy Hytera twierdzi, że funkcje te są >>nieistotne<<, my uważamy iż Hytera umyślnie wprowadza w błąd swoich klientów i dystrybutorów, ponieważ nasze opatentowane technologie zapewniają ważne korzyści znacznie poprawiające wydajność. Wszelkie produkty bez tych funkcji, w tym przypuszczalnie nowa seria – i – Hytery, będą miały bardzo ograniczoną funkcjonalność. W dodatku twierdzenie Hytery, jakoby jej nowa seria – i – została gruntownie oceniona przez ITC (Komisję Handlu Międzynarodowego) nie jest poparte publicznymi dokumentami ITC.”

Ta batalia prawnicza wydaje się niemal tak interesująca, jak sądowe spory pomiędzy Elishą Gray’em a Alexandrem G. Bellem o prawo do patentu na telefon. Odbyło się wtedy około 600 rozpraw sądowych, które zupełnie zrujnowały Graya. Miejmy nadzieję, że tym razem nie dojdzie do realizacji tak czarnego scenariusza, szczególnie że zakładnikami w tym sporze są aktualni użytkownicy sprzętu firmy Hytera, korzystającego ze spornych rozwiązań technologicznych Motorola Solutions. Obydwie firmy deklarują swoje przywiązanie do wolnej i uczciwej konkurencji rynkowej i byłoby najlepiej, gdyby udało im się zawrzeć porozumienie w sprawie legalnego wykorzystywania spornych funkcjonalności dla dobra obecnych i przyszłych użytkowników sprzętu obydwu producentów.

Źródło: newsroom.motorolasolutions.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń