Widmo radiowe na LTE dla służb dopiero w 2015 roku

lte-dla-sluzb

Europejskie organizacje standaryzacyjne przygotowały plan lobbingu na rzecz przyznania widma radiowego w paśmie 400 lub 700 MHz dla służb bezpieczeństwa publicznego. Ewentualne efekty przyjdą jednak nieprędko, bo dopiero po Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC) w październiku 2015 roku.

Kwestię widma dla komunikacji szerokopasmowej w służbach bezpieczeństwa publicznego poruszają dwa niedawno wydane raporty organizacji standaryzacyjnych. Pierwszy pochodzi od Grupy Roboczej ds. Zarządzania Częstotliwościami (WGFM), działającej w Komitecie Komunikacji Elektronicznej (ECC) Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT). W raporcie ECC nr 199 stwierdzono, że przyszłe europejskie sieci komunikacyjne szerokiego zasięgu dla służb ochrony ludności i reagowania kryzysowego (PPDR) będą potrzebować dwóch wycinków widma radiowego po 10 MHz (dupleksowa komunikacja LTE). Pod uwagę są brane dwa zakresy częstotliwości: 400–470 MHz i 694–790 MHz.

Z kolei Grupa Robocza ds. Komunikacji Ratunkowej w Global Standards Collaboration (GSC) zajęła się tym tematem w ujęciu ogólnoświatowym. W swoim raporcie przedstawia ona globalnie ujednolicone podejście do łączności przed, w trakcie i po sytuacjach kryzysowych. W pracach GSC brały udział Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) oraz szereg ciał standaryzacyjnych z różnych krajów: USA, Japonii, Chin, Korei Południowej i Kanady.

“Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna (WRC) w październiku 2015 roku będzie unikatową okazją na włączenie potrzeby wydzielenia widma dla PPDR do ustaleń WRC”, powiedział Jeppe Jepsen, dyrektor ds. widma dla komunikacji szerokopasmowej i członek zarządu Stowarzyszenia TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA). Widmo dla komunikacji szerokopasmowej służb bezpieczeństwa publicznego było gorącym tematem majowej konferencji Critical Communications World 2013 (CCW) w Paryżu.

“Temat PPDR znajduje się w porządku obrad WRC,” powiedział Jepsen podczas dyskusji panelowej na CCW. “Jest to kwestia polityczna i TCCA zainicjowało kampanię mającą na celu przekonanie decydentów. Pracujemy nad dokumentami, w których wyjaśnimy korzyści ekonomiczne dla służb bezpieczeństwa publicznego.”

W istocie, korzyści ekonomiczne będą w Europie głównym punktem dyskusji z regulatorami. Tom Quirke, wiceprezes i główny menedżer Global TETRA Organization w Motorola Solutions powiedział, że przeprowadzone przez jego firmę badania wykazały, że fundusze przeznaczone na sprzęt do łączności w służbach bezpieczeństwa publicznego zwracają się pięciokrotnie.

Istnieje jeszcze jedna droga do wdrożenia łączności szerokopasmowej w służbach bezpieczeństwa publicznego — w 12 wydaniu (Release) standardu LTE pojawią się dwie nowe funkcje: tryb bezpośredni (DMO) i łączność grupowa. Jest ono planowane na 2014 rok, a pierwsze komercyjne produkty pojawią się najwcześniej w 2015 roku.

Źródło: radioresourcemag.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń