System Kewnood NEXEDGE u producenta najlepszego niemieckiego wina

Kenwood-Bottles-Wine

Pora winobrania, czyli winiarskie żniwa u dużego producenta wina tej klasy, co Riesling Roberta Weila, są dużym wyzwaniem logistycznym ze względu na krótki czas, w jakim winogrona znajdują się w najlepszym momencie ich dojrzałości. Koneserom nie trzeba wyjaśniać, jak kluczowy ma to wpływ na doskonałość smaku wytworzonego z nich wina. Dobre zgranie w czasie na wszystkich etapach: od ręcznego zbioru, przez transport, po sortowanie i tłoczenie, jest czynnikiem decydującym o jakości wina niemal w równym stopniu, co pogoda, jakość gleby i samych owoców.

Uzyskanie takiej koordynacji wymaga pewnej i niezawodnej komunikacji. Początkowo wykorzystywano interkomy przewodowe, niestety nie zapewniające komunikacji z traktorzystami i kierowcami pojazdów transportowych. Komunikację mobilną zapewnić miała telefonia komórkowa, jednak ze względu na jej specyfikę okazało się to mało efektywne. Postanowiono wypróbować komunikację za pomocą CB-radia, ale fatalna jakość dźwięku i niska trwałość radiotelefonów nie spełniła oczekiwań wymagających użytkowników. Eksperyment ten wskazał wszakże kierunek, w którym powinny być podejmowane dalsze działania.

Po konsultacjach z użytkownikami i zarządem firmy, kierownictwo operacyjne zadecydowało o zakupie radiotelefonów ręcznych Kenwood NX-3000 i instalacji radiostacji bazowej systemu NEXEDGE NXDN. Sieć skonfigurowano w sposób pozwalający na komunikację z traktorzystami w trakcie zbiorów w wydzielonym kanale.

kenwood-nx-300-radios-weingut-robert-weil

Kierowcy ciągników komunikują się z obsługą tłoczni, aby zapowiedzieć kolejną dostawę winogron i skoordynować proces logistyczny z całym tokiem produkcji. System NEXEDGE Kenwood jest przygotowany zarówno do obsługi grup użytkowników, np. traktorzystów, czy obsługi tłoczni, ale także pozwala na wykonywanie połączeń indywidualnych. Zestawy słuchawkowe hands-free wykorzystywane są przez poszczególnych użytkowników dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa w sposób nie utrudniający pracy. Poziom odporności serii NX-3000 określony normą IP67 zapewnia wodo- i pyłoszczelność odpowiednią dla warunków środowiskowych, w jakim zazwyczaj pracują wytwórcy wina. Do maszyn sortujących i podajników zamontowano radiostacje przewoźne, co pozwala uniknąć przypadkowego wpadnięcia radiotelefonu do maszyny, zapewniając zarazem łatwy dostęp do mikrofonogłośnika.

MrPhilippBicking-kenwood-wine-product-line

Osobną kwestią jest wysoka jakość odtwarzanego dźwięku, uzyskana dzięki zaawansowanym algorytmom redukcji zakłóceń i szumów otoczenia. Jest to szczególnie istotne w hałaśliwym otoczeniu maszyn do sortowania i transportu winogron, wykorzystujących wibracje mechaniczne do zapewnienia delikatnego przesuwu miękkich owoców. Tradycyjny interkom analogowy transmitował wraz z głosem także hałas wibrujących sortowników, na skutek czego pracownicy z ledwością mogli się porozumieć. Cyfrowe radia Kenwood spisują się pod tym względem rewelacyjnie, cyfrowo tłumiąc hałas otoczenia i retransmitując niemal wyłącznie głos użytkownika.

Inną funkcjonalnością cyfrowego systemu radiokomunikacji są połączenia alarmowe, których na szczęście nie trzeba było wykorzystywać w praktyce. Wciśnięcie przycisku alarmowego powoduje wyciszenie wszystkich innych użytkowników, włączenie mikrofonu użytkownika inicjującego połączenie alarmowe i zestawienie połączenia z radiostacją bazową. Jest to bardzo przydatne w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub funkcjonowaniu całego procesu produkcyjnego.

nx-3000-kenwood-radios-winnica

W najbliższej przyszłości planowane jest rozszerzenie funkcjonalności systemu o możliwość bezpośredniej ciągłej komunikacji pomiędzy traktorzystami holującymi wspólnie dużą maszynę do rekultywacji gleby, bez zakłócania pozostałych kanałów łączności. Winiarze zamierzają także zakupić dodatkowy repeater zwiększający zasięg systemu, gdyż chcieliby wykorzystywać go również do ochrony swoich cennych winnic.

Jedynym autoryzowanym dystrybutorem produktów Kenwood NEXDGE w Polsce jest firma ELEKTRIT.

Źródło i fot: https://kenwoodcommunications.co.uk

O firmieElektrit Sp. z o.o.

Elektrit-logo.pngFirma Elektrit Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem Kenwood Corporation na rynku polskim. Główną dziedziną działalności firmy jest bezprzewodowa łączność radiowa. Firma buduje zarówno konwencjonalne sieci dyspozytorskie, jak i sieci trankingowe. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment radiotelefonów Kenwood, jak również akcesoria do radiotelefonów przenośnych, przewoźnych i bazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń