Rozwój cyfrowej radiokomunikacji – opinie przedstawicieli branży

0101010101

Jak szacują analitycy IHS Technology, pod koniec 2013 roku na świecie były w użytku 43 miliony terminali radiowych, analogowych i cyfrowych. W 2018 roku ma ich być już 46 milionów, a 80% przychodów w branży lądowej radiokomunikacji ruchomej (LMR) będą generować technologie cyfrowe.

W obecnym czasie cyfrowe technologie „zoptymalizowane ekonomicznie”, jak to określa IHS, czyli DMR, dPMR, NXDN i chiński tranking PDT stanowią 10% spośród terminali radiowych LMR będących w użytku. Analitycy przewidują, że w nadchodzących latach wymienione technologie zanotują znaczny wzrost w regionach rozwijających się oraz w sektorach komercyjnych (transport, użyteczność publiczna i in.) regionów rozwiniętych. Prym wśród nich będzie wiodła łączność DMR Tier 2, która do 2018 roku będzie odpowiadać za około 60% wielkości dostaw terminali.

Redaktorzy magazynu Wireless zapytali przedstawicieli siedmiu spośród głównych producentów cyfrowego sprzętu radiokomunikacyjnego o ich opinie na temat przyszłości rynku ekonomicznych technologii LMR.

Mike Atkins, dyrektor zarządzający Kenwood Communications, przyznał, że jego firma sprzedaje coraz mniej rozwiązań analogowych, które są głównie zastępowane przez DMR, dPMR i NXDN. Sprzedaż łączności analogowej z najniższej półki, czyli radiotelefonów do łączności nielicencjonowanej PMR 446, wciąż jednak trzyma się mocno pomimo że kilka miesięcy temu Kenwood wprowadził ich cyfrowe odpowiedniki, dPMR 446. Atkins uważa, że PMR 446 to wciąż bardzo duży rynek.

Kenwood dostarcza w sumie cztery technologie radiokomunikacji cyfrowej: P25, NXDN (pod własną marką NEXEDGE), a od niedawna także dPMR i DMR. „Absolutnie sądzimy, że wszystkie te standardy mogą współistnieć i dla każdego z nich istnieje rynek”, stwierdził Atkins. Przedstawiciel Kenwooda zapowiedział, że następnym krokiem firmy będzie dodanie do technologii NEXEDGE obsługi bardzo dużych systemów radiowych.

Drugim z producentów mających w swojej ofercie sprzęt NXDN jest Icom, który sprzedaje go pod marką IDAS (razem z urządzeniami dPMR). Bob Stockley, dyrektor zarządzający brytyjskiego oddziału firmy, także dostrzega dużą aktywność na rynku cyfrowej radiokomunikacji, szczególnie w segmencie produktów z wysokiej i średniej półki. Jako główne powody takiego stanu rzeczy wymienia lepszą jakość głosu w łączności cyfrowej, która nie obniża się aż do skraju zasięgu, lecz przede wszystkim dostępność opartych o protokół IP aplikacji.

Stockley przyznaje, że DMR bardzo dobrze radzi sobie na rynku, lecz według niego znajdzie się także miejsce dla technologii dPMR. Okazji dla Icoma upatruje w małych systemach budowanych „na miarę”, np. dla elektrowni czy zakładów karnych. Firma wciąż ma w ofercie systemy NXDN, lecz obecnie większość jej sprzedaży to właśnie dPMR.

Icom niedawno wprowadził również swój IP Advanced Radio System, umożliwiający prowadzenie ruchomej łączności radiowej (w tym dupleksowej) w oparciu o sieci bezprzewodowe Wi-Fi.

Firma Sepura jest nowicjuszem na rynku ekonomicznej radiokomunikacji cyfrowej. Przez większość okresu swojego istnienia zajmowała się wyłącznie technologią TETRA. Jak powiedział Steve Barber, szef strategii produktowej, Sepura rozważała wejście na rynek DMR przez ostatnie 4-5 lat, nie mając ostatecznej pewności, czy będzie to dominujący i wystarczająco otwarty standard. W końcu jednak brytyjski producent wprowadził swoją ofertę DMR Tier 2, a później także Tier 3. Aktualnie Sepura ciężko pracuje nad pozyskaniem dystrubutorów dla swoich produktów DMR i, jak twierdzi Barber, otrzymała już wiele zapytań w sprawie dużych systemów DMR Tier 3. Łączność dla przedsiębiorstw zaczęła odgrywać duża rolę w działalności Sepury i pojawiło się zainteresowanie klientów z regionów takich, jak Afryka, Azja, Ameryka Łacińska i Rosja.

Nowozelandzka firma Tait Communications była jednym z pionierów standardu DMR (jak i również P25 w łączności o znaczeniu krytycznym) i także jako pierwsza wprowadziła systemy DMR Tier 3 — głównie dlatego, że posiadała wielu dużych klientów korzystających z systemów MPT1327 którzy byli zainteresowani przejściem na cyfrowy tranking. Według Jamiego Bishopa, menedżera marketingu w regionie EMEA, wiele terminali DMR nie ma pełnej obsługi funkcjonalności starszych systemów analogowych, dlatego Tait opracował radiotelefony posiadające obsługę zarówno DMR, jak i MPT1327. Podobnie jak przedstawiciele innych producentów, Bishop zauważa, że DMR Tier 2 jest najczęściej wybieraną technologią wśród małych i średnich klientów migrujących z systemów analogowych. Tait ma jednak zamówienia także na DMR Tier 3, na przykład od Francuskiej Agencji Kosmicznej i firmy Entropia Digital, która buduje 200-strefową sieć DMR pokrywającą aglomerację Londynu. „Ludzie zaczynają mocno inwestować w DMR Tier 3 i z opinii jakie otrzymujemy wynika, że klienci nie mogą uwierzyć, jak łatwo jest wdrożyć system Tier 3 w porównaniu z MPT1327 czy TETRA, które są znacznie bardziej złożone”, powiedział Bishop.

Andy Grimmett, główny technologi w firmie Simoco, powiedział: „Sprzedaż rozwiązań analogowych wciąż jest zaskakująco wysoka, choć w ciągu ostatniego roku mieliśmy spadek o 25%, w miejsce czego zostały wdrożone niemal wyłącznie systemy DMR”. Według niego klienci migrujący z łączności analogowej na DMR czynią tak głównie dlatego, że mogą w ten sposób nadal wykorzystywać te same kanały radiowe, a dotychczasowi użytkownicy MPT1327 wybierają DMR ze względu na duże podobieństwo w funkcjonalności, które pozwala im zaoszczędzić na szkoleniach.

Grimmett, który przewodniczy również Technicznej Grupie Roboczej Stowarzyszenia DMR, wskazuje na jeden z ważnych obszarów rozwoju standardu —specyfikację interfejsu aplikacji (AIS), która pozwala dowolnej aplikacji łączyć się za pomocą ustandaryzowanego interfejsu z infrastrukturą DMR zgodną z AIS. To oznacza, że dana aplikacja może być użytkowana ze sprzętem dowolnego producenta.

Firma Hytera także należy do pionierów DMR, choć jest również znaczącym graczem w zakresie technologii TETRA i PDT. Jak powiedział, GS Kok, starszy wiceprezes, analogowa łączność wciąż ma silną pozycję, a jeśli chodzi o DMR, jak dotąd niewielu producentów skupiło się na przystępnych cenowo urządzeniach. Hytera ma w ofercie produkty klasy podstawowej z serii PD3 i PD5, których ceny są na tyle niskie, aby skusić użytkowników radiotelefonów analogowych. Ta strategia najwidoczniej odnosi sukces, gdyż w zeszłym roku chiński producent zaczął po raz pierwszy sprzedawać więcej radiotelefonów cyfrowych niż analogowych.

Kok przyznaje, że DMR zostaje nieco w tyle za dojrzalszym standardem TETRA w kwestii oferowanej funkcjonalności, szczególnie jeśli chodzi o najnowszy DMR Tier 3. „Poszukujemy sposobów na ulepszenie standardu DMR, lecz pozostało jeszcze dużo pracy aby wszystko współpracowało ze sobą, więc upłynie jeszcze parę lat zanim DMR znajdzie się na takim samym poziomie funkcjonalności, jak TETRA czy P25”.

Wiceprezes Hytery przewiduje, że minie 10 lat, zanim produkty LTE na dobre wejdą do użytku na rynku radiokomunikacji ruchomej, a technologie wąskopasmowe pozostaną na nim jeszcze przez kolejne 10.

Last but not leastMotorola Solutions, której technologia MOTOTRBO jest obecnie liderem rynku „zoptymalizowanych ekonomicznie” technologii radiokomunikacji ruchomej. Firma może zaoferować pełną gamę terminali i akcesoriów, od najniższej do najwyższej półki. Tim Clark, szef dystrubucji w regionie EMEA podaje, że sprzedaż MOTOTRBO w Europie i Afryce w ciągu ubiegłego roku wzrosła o 30%. Jako główny powód upowszechniania się technologii cyfrowych wymienia aplikacje. Według Clarka, funkcjonalność zapewniana przez nie pozwala umotywować inwestycję w migrację na system cyfrowy.

Wielu ludzi postrzega radiokomunikację ruchomą jako coś przestarzałego, lecz Clark sądzi, że klienci wciąż będą sięgać po systemy LMR z czterech powodów: pojemności systemu — niezależnej od komercyjnych operatorów, kosztów — brak opłat abonamentowych, pokrycia sygnałem — które można dostosować w zależności od potrzeb oraz kontroli nad systemem. Tym niemniej Clark przyznaje, że producenci systemów LMR powinni dostosowywać się do świata, w którym chlebem powszednim jest Wi-Fi i zaawansowane smartfony/tablety. Z tego powodu Motorola wprowadziła aplikację na urządzenia przenośne o nazwie MOTOTRBO Anywhere. Pozwala ona uzyskiwać dostęp do sieci radiowej MOTOTRBO z poziomu smartfonu.

Źródło:www.wireless-mag.com

radioexpo

Aktualności

Zobacz też