Rosyjskie problemy z wdrażaniem radiostacji Azart

rosyjska-radiostacja-wojskowa-azart-R-187P1

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że „brygada pokojowa” centralnego okręgu wojskowego otrzymała 100 radiostacji „szóstej generacji” R-187P1 Azart —podał portal defence24.pl. Ranga nadana tej informacji może świadczyć o opóźnieniach związanych z zapowiadanym procesem wprowadzania tych urządzeń na stan sił zbrojnych FR.

Azart to radiostacje, które dzięki małym rozmiarom mogą być stosowane jako wyposażenie indywidualne żołnierzy. W tym celu posiadają one zestaw nagłowny z mikrofonem oraz oddzielny przycisk PTT (Push to talk). Oficjalnie mają one zapewniać łączność na szczeblu taktycznym, ale przypuszcza się, że będą wykorzystywane głównie na szczeblu drużyn, plutonów, kompanii. Tym bardziej, że pewny zasięg określono jedynie na 4 km.

Azart to radiostacje programowalne z transmisją analogową i cyfrową fonii na stałej częstotliwości oraz transmisją cyfrową fonii ze skokami częstotliwości (oficjalnie to 20000 skoków/s). Mają one wbudowany odbiornik nawigacji satelitarnej GLONASS/GPS z dokładnością do 25 m w pozycji i do 40 m w wysokości.

Według Rosjan Azart mogą pracować w całym paśmie częstotliwości VHF/UHF (27-520 MHz) oraz współpracować z telefonią komórkową. Maksymalna prędkość transmisji danych to 7,2 kb/s. Dla przypomnienia polska radiostacja przenośna RADMOR R3501/3 ma prędkość transmisji danych dwukrotnie wyższą do 16 kb/s (a nowsze wersje jeszcze większą). Azart dysponują standardowymi złączami typu RS-485 i USB2.0.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że nowe radiostacje kosztują w przeliczeniu około 16440 zł, co od razu wśród Rosjan wywołało złośliwe uwagi, że cena jest wysoka, natomiast szybkość transmisji niska.

Źródło: Defence24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń