Relacja z PMRExpo 2015

PMRExpo 2015 - forum

Konferencja PMRExpo po raz kolejny udowodniła, że jest największym i najważniejszym branżowym wydarzeniem na starym kontynencie. Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 24-26 listopada br. ponownie odnotowała wzrost. Oferta 168 wystawców była prezentowana na 3660 m. kwadratowych powierzchni wystawienniczej (3510 m. w roku 2014) dla 3473 odwiedzających gości (3200 w 2014r.). Największy wzrost odnotowano w liczbie chińskich wystawców, których w tym roku przybyło 19 w porównaniu do 12 w ubiegłym roku.

Część konferencyjna dotykała trzech zasadniczych ścieżek tematycznych. Pierwszą był status działania oraz perspektywy rozwoju ogólnokrajowej sieci TETRA dla służb w Niemczech (BOSnet). Specjalny nacisk położono na komunikację w sytuacjach kryzysowych. Poinformowano również o testach usługi pagingowej w ramach sieci TETRA.

Drugą wątek dotyczył infrastruktury krytycznej (transport, energetyka), zarówno łączności radiowej jak i systemów IT, w branży wytwórców energii oraz spółek dystrybucyjnych energię elektryczną. Zaprezentowano również obszerny raport największego prywatnego użytkownika systemu TETRA w Niemczech w branży transportu publicznego.

Trzeci wątek dotyczył zapotrzebowania na usługi szerokopasmowe przez służby bezpieczeństwa publicznego w kontekście niedawno zakończonej niedawno konferencji WRC-15 World Radiocommunication Conference 2015.

Tradycyjnie wystawcy nie zawiedli oczekiwań szerokiej rzeszy zgromadzonych ekspertów i specjalistów branżowych. Na zwiedzających czekała bogata wystawa najnowszego sprzętu łączności DMR, TETRA, LTE, integratorów łączności, systemów dyspozytorskich i pozostałych technologii. Motorola Solutions ogłosiła oficjalnie wprowadzenie do oferty od połowy 2016 roku systemu standardu DMR Tier III pod nazwą Capacity MAX (Czytaj:Nowość MOTOTRBO: system trankingowy DMR Tier III Capacity Max). Selex Elsag prezentował zdecentralizowany system DMR w architekturze sieci bez centralnego serwera. Nowością na stoisku Hytera był radiotelefon ręczny DMR serii PD4. Na szczególną uwagę zasługiwał model PD415 wyposażony w czytnik RFID, który stanowi część autorskiego rozwiązania Hytera Patrol System. Główny akcent na stoisku skierowany był jednak na zaawansowany system SmartOne, który integruje łączność radiową, system dyspozytorski, rejestrator rozmów, system AVL czy monitoring wizyjny w jednym interfejsie użytkownika.

Firma JVC Kenwood przedstawiła nową generację trankingowego systemu NEXEDGE Gen 2. Na uwagę zasługuje zubożona, budżetowa wersja Systemu NEXEDGE Type-D. System oferuję pojedynczą, uproszczoną stacje trankingową (z dwiema nośnymi radiowymi, bez dedykowanego kanału kontrolnego) dla niewielkich, lokalnych systemów, która nie wymaga dużych inwestycji finansowych. Type-C z kolei oferuje już bardziej rozbudowaną funkcjonalność systemu złożonego z maksymalnie 48 (2nd Gen do 1000) – stacji trankingowych połączonych transmisją IP. Type-C oferuje pełny zakres usług protokołu NXDN oraz wyposażony jest w dedykowany kanał kontrolny. System Type-C jest oferowany od 2008 roku, a obecnie Kenwood promuje jego drugą generację.

Brytyjska Sepura po wchłonięciu Teltronica, oferowała wspólne portfolio systemów TETRA i LTE dla transportu publicznego. Na uwagę zasługuje nowy mikrofonogłośnik sRSM kompatybilny z radiotelefonami serii STP i nowym SC20. Niemiecka straż związku Saksonii podpisała z Sepura, poprzez firmę partnerską Selectric, umowę ramową na dostawę 16 000 sztuk tych mikrofonogłośników.

Kolejna edycja odbędzie się w roku 2016 w dniach 22-24 listopada. Zapraszamy do odwiedzenia.

Galeria (fot. Mariusz Waruszewski)

{gallery}PMRExpo-2015{/gallery}

Źródło: własne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń