RadioEXPO 2014 – relacja z konferencji

Zgromaczona publiczność na sali konferencyjnej

Prawie 260 uczestników zgromadziła pierwsza edycja Konferencji i Wystawy Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioEXPO 2014 w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyło bardzo wielu przedstawicieli służb związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem publicznym, a więc Policji, Straży Granicznej i miejskiej, Państwowe Straży Pożarnej oraz ratownictwa medycznego. Byli to głównie naczelnicy i specjaliści wydziałów łączności i informatyki. Bardzo licznie pojawili się również dyrektorzy i eksperci działów IT/Telco firm z sektora energetycznego. Nie zabrakło integratorów oraz dystrybutorów sprzętu radiokomunikacyjnego. Konferencja RadioEXPO była okazją do premiery pierwszego numeru Magazynu Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioTech. Jest to bezpłatny dwumiesięcznik przeznaczony dla ekspertów i specjalistów z branży radiokomunikacyjnej. Konferencji towarzyszyła też ekspozycja na której czołowe firmy z branży prezentowały swoje produkty i rozwiązania.

Po przywitaniu przybyłych gości przez organizatora RadioEXPO 2014, Mariusza Waruszewskiego, prezentację powitalną wygłosił Phil Kidner, dyrektor generalny Stowarzyszenia TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA). Przedstawił on pokrótce aktualną pozycję standardu TETRA na rynku PMR, liczbę aktywnych terminali na całym świecie i prognozy wzrostu w tym zakresie. Szef TCCA wymienił też powody, dla których TETRA pozostaje najczęściej wybieranym standardem łączności radiowej do zastosowań o znaczeniu krytycznym.

Wszystkie prezentacje do pobrania na:http://radioexpo.pl/agenda/

Phil Kidner - , dyrektor generalny Stowarzyszenia TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA)

Kolejne wystąpienie należało do dr Barbary Held, szefowej Federalnej Agencji ds. Cyfrowej Radiokomunikacji na Potrzeby Służb Bezpieczeństwa (BDBOS) — organu odpowiedzialnego za wdrożenie i zarządzanie niemiecką ogólnokrajową siecią TETRA, BOSNet. Dr Held zapoznała słuchaczy z historią powstania sieci BOSNet i strukturą BDBOS, a następnie przeszła do omówienia budowy i obecnego statusu wdrażania niemieckiej sieci oraz specyfiki jej wykorzystania.

dr Barbara Held - szefowa Federalnej Agencji ds. Cyfrowej Radiokomunikacji na Potrzeby Służb Bezpieczeństwa (BDBOS)

W temacie TETRY pozostał Dariusz Wiśniewski, dyrektor działu Secure Land Communications w firmie Airbus Defence and Space, który po przybliżeniu kwestii rebrandingu EADS na Airbus Group wyjaśnił, dlaczego TETRA jest najlepszym rozwiązaniem łączności dla szerokiego grona użytkowników, w szczególności ze służb bezpieczeństwa publicznego. Wyraził także przekonanie, że standard TETRA pozostanie w powszechnym użytku jeszcze przez kolejne 20 lat. Głównym tematem wystąpienia były rozwiązania typu MVNO (wirtualny operator sieci mobilnych) jako rozszerzenie sieci TETRA, zapewniające szerokopasmową i bezpieczną transmisję danych o znaczeniu krytycznym. Wiśniewski wymienił zalety MVNO i omówił narzędzie Tactilon Suite firmy Airbus Defence and Space, służące do realizacji systemów transmisji danych w tej koncepcji.

Dariusz Wiśniewski, dyrektor działu Secure Land Communications w firmie Airbus Defence and Space

Waldemar Paternoga, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, przedstawił z kolei historię, strukturę i przyszłość wielkopolskiego systemu łączności DMR wykorzystywanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jednocześnie Sławomir Fryska, właściciel firmy YAGI-FRYSKA która wdrożyła ów system, na żywo demonstrował działanie konsoli dyspozytorskiej ConSel firmy Aksel. Na zakończenie prezentacji głos zabrał prezes Aksel sp. z o.o., Stanisław Słowik, wymieniając główne atuty swojej firmy oraz informując o jubileuszu 25-lecia jej działalności.

Po przerwie kawowej nadeszła kolej na wystąpienie Marka Winczury, starszego specjalisty ds. planowania sieci w spółce Tauron Dystrybucja, który omówił system TETRA eksploatowany przez gliwicki oddział Taurona, przedstawiając szczegółowe informacje na temat wdrożenia systemu, przykłady realizacji stacji bazowych i terminali mobilnych oraz perspektywy rozwoju TETRY zarówno w spółce Tauron Dystrybucja, jak i całej polskiej energetyce. Kolejny prelegent — Barry Hack, specjalista techniczny z firmy Aeroflex — w swojej prezentacji zwrócił uwagę na trudności, które można napotkać przy optymalizacji pracy cyfrowych sieci łączności radiowej i wyjaśnił metody radzenia sobie z nimi. Riccardo Manzini, menedżer linii produktów MOTOTRBO firmy Motorola Solutions w regionie EMEA, przedstawił natomiast wyczerpująco portfolio produktów i rozwiązań MOTOTRBO. Szczególną uwagę poświęcił nowemu radiotelefonowi klasy podstawowej, SL1600. Po tej prezentacji goście RadioEXPO 2014 udali się na półtoragodzinną przerwę obiadową i zwiedzanie ekspozycji w sali wystawowej.

Kolejną prezentację wygłosił Sylwester Chojnacki, Wireless Solutions Director w Huawei Polska, który zaprezentował tranking eLTE firmy Huawei jako idealne rozwiązanie szerokopasmowej łączności 4G dla służb bezpieczeństwa publicznego, energetyki, transportu i innych branż. Następnie Andrzej Walczyk, inżynier wsparcia technicznego działu handlowego Nexrad Telecom, przybliżył słuchaczom ideę systemu MOTOTRBO Linked Capacity Plus, przystępnie wyjaśniając jego zasadę działania i różnice pomiędzy LCP a systemami IP Site Connect oraz Capacity Plus, a także innymi systemami trankingowymi. Ostatnia prezentacja przed drugą przerwą kawową należała do Macieja Kłosińskiego z firmy MindMade należącej do Grupy WB. Jej tematem była Platforma Integracji Komunikacji pozwalająca na współdziałanie wielu systemów łączności bazujących na różnych technologiach. Kłosiński przedstawił korzyści płynące z zastosowania PIK równolegle z istniejącymi środków łączności podkreślając fakt, że nie wprowadza to żadnych zmian w metodologii pracy danej służby/organizacji.

Po przerwie głos zabrała Agnieszka Slosarska, prezes ATDI Sp. z o.o., przedstawiając pokrótce profil działalności firmy, po czym Philippe Missud, Prezes ATDI, zademonstrował jak w praktyce wygląda planowanie pokrycia sygnałem radiowym w gęstej zabudowie miejskiej przy wykorzystaniu oprogramowania ICS Telecom. Ostatnim prelegentem na RadioEXPO 2014 był Mateusz Dąbrowski, młodszy specjalista ds. systemów informatycznych w spółce PL 2012+, który omówił wdrożenie systemu NEXEDGE na Stadionie Narodowym w Warszawie i specyfikę jego wykorzystania w tym obiekcie. Dąbrowski bardzo pochlebnie wyraził się o samym systemie, jak i firmie Elektrit Sp. z o.o., która zrealizowała to wdrożenie.

Pod koniec spotkania rozlosowano atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów konferencji, którymi były:

  • 5 egzemplarzy książki “O sygnałach bez całek” autorstwa Czesława Frąca — ufundowanych przez firmę RADMOR S.A.
  • 3 zestawy profesjonalnych radiotelefonów Motorola TLKR T80 Extreme – ufundowane przez firmę Motorola Solutions
  • Nagroda główna: Smartfon Huawei Ascend P7— ufundowany przez firmę Huawei Polska

Organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do udziału w edycji RadioEXPO 2015.

Galeria zdjęć (Fot. Szymon Piątkowski) Pełna galeria dostępna na: http://radioexpo.pl/galeria/

{gallery}RadioEXPO-2014{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń