Przygotowania do przetargu na nową łączność dla brytyjskiej armii

Żołnierze brytyjskich sił lądowych

System radiokomunikacji ruchomej Bowman, wykorzystywany przez brytyjskie wojska lądowe, marynarkę i RAF Regiment, zbliża się do swojego kresu przydatności do użycia. Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa przymierza się więc do wyboru “taktycznego systemu łączności kolejnej generacji”, mającego zastąpić starzejące się rozwiązanie.

W tym celu został stworzony program MORPHEUS, w ramach którego zainteresowane podmioty dysponujące wiedzą w zakresie telekomunikacji, łączności bezprzewodowej, technologii informacyjnych i bezpieczeństwa, mogą zgłaszać swoje propozycje za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Program MORPHEUS prowadzą firmy PA Consulting, QinetiQ, Roke Manor Research i CGI, które przeanalizują zgłoszenia, a następnie wybiorą spośród nich najlepsze pod względem technicznym i budżetowym.

Według Ricka Mathera z QinetiQ, tego typu współpraca nie jest niczym nowym w wojskowej dziedzinie, lecz zwykle wyboru najlepszego rozwiązania technicznego dokonuje się w oparciu o założone z góry wymagania. Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MoD) postanowiło jednak pójść z duchem czasu i zabrało się do sprawy inaczej.

“Chodzi o to, że w dzisiejszych czasach technologia jest znacznie bardziej dynamiczna, a prace rozwojowe przebiegają coraz szybciej, więc wyszczególnianie z góry ustalonej specyfikacji prawdopodobnie nie jest dzisiaj najlepszym wyjściem. MoD chce niezależnej oceny szerokiej gamy technologii wojskowych, komercyjnych i konsumenckich”, powiedział Mather.

“Mamy przeprowadzić ocenę przedstawionych opcji pod kątem technologii i rozważyć szczególnie technologie niemilitarne. Dawniej armia często królowała na rynku na polu badań i rozwoju, ale nastąpił zwrot o 180 stopni i teraz prym wiodą rozwiązania komercyjne, więc dla MoD kluczową kwestią jest efektywnie je wykorzystać. Trzeba jednak powiedzieć, że są pewne zastosowania, w których wykorzystanie seryjnego, komercyjnie dostępnego sprzętu nie będzie ani użyteczne, ani opłacalne”.

Pomimo szerokiego podejścia do kwestii technologicznych wybór będzie jednak ograniczony ze względu na konieczność zapewnienia interoperacyjności z łącznością wykorzystywaną przez różne formacje zbrojne w Wielkiej Brytanii i innych krajach.

Niecodziennym aspektem projektu MORPHEUS jest także zwrócenie się w kierunku mniejszych oferentów, zwykle spychanych na margines w tak dużych przedsięwzięciach. Jak stwierdził Mather, propozycje małych i średnich przedsiębiorstw oraz środowisk akademickich zostaną chętnie wysłuchane i uwzględnione na etapie realizacji.

Etap analizy propozycji, opracowywania architektury systemu i tworzenia modelu biznesowego potrwa do połowy przyszłego roku. Następnie rozpocznie się proces przetargowy. Ministerstwo Obrony oczekuje, że nowy system łączności będzie wdrażany stopniowo, w perspektywie lat, i posłuży przez kolejne dwie dekady.

Źródło:www.wireless-mag.com Fot. wikia.com (na licencji CC-BY-SA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń