Polscy krótkofalowcy chcą pomagać podczas Światowych Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży to bardzo ważne wydarzenie o charakterze duchowym, ale też duże wyzwanie o charakterze organizacyjnym. We wspólnej modlitwie, ale też wypoczynku i zabawie oraz spotkaniu z papieżem Franciszkiem – może uczestniczyć nawet 2,5 mln osób.

Może to spowodować ogromne natężenie ruchu w sieciach komórkowych. Istnieje więc ryzyko, że podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpią problemy z łącznością GSM – w związku z tym powstała akcja „Tu mieszka krótkofalowiec – tu wezwiesz pomoc”. Ma ona na celu zaznaczenie miejsc, w których będą stacjonować krótkofalowcy, którzy w razie paraliżu sieci komórkowej wezwą pomoc radiowo.

W Krakowie i okolicach mieszka kilkuset krótkofalowców. Każdy z nich w większym lub mniejszym stopniu w ramach tego hobby buduje swoją bazę radiowo-antenową po to, by robić dłuższe, ciekawsze i coraz to nowe łączności radiowe. Ów hobbystyczny “wyścig zbrojeń” powoduje, że krótkofalowcy dysponują wysokiej klasy sprzętem mogącym gdy zajdzie potrzeba znacznie pomóc w zorganizowaniu pomocy.

„(…)Pobocznie od realnej pomocy organizatorom ŚDM postanowiliśmy, ze można by zrobić realny użytek z tego, ze jesteśmy krótkofalowcami i zorganizować obie strony – mieszkańców Krakowa do tego, by się rozglądali za plakatami i krótkofalowców, by byli w pogotowiu” – powiedział serwisowi RadioTech.pl jeden z organizatorów akcji Wiktor Przybylski. „Nie jest to akcja koordynowana, to akcja na zasadzie – krótkofalowcu, rozwieś arkusz, pokaż się w okolicy, a ty mieszkańcu w razie czego tam biegnij” – dodaje.

W miejscach, gdzie mieszkają krótkofalowcy, którzy będą gotowi i w nasłuchu, by wezwać pomoc pojawią się kartki (fragment zamieściliśmy na zdjęciu) z adresami najbliższych krótkofalowców. Akcja nie ma zastępować konwencjonalnych sposobów wzywania pomocy, tylko je usprawnić.

Obowiązującą częstotliwością nasłuchową i nadawczą jest: w paśmie 2m (VHF): 145.500MHz (być może będą dodatkowe). „(…)Nasłuchiwać będą krótkofalowcy z całego Krakowa i cześć służb(…)” – mówi Wiktor Przybylski. „Gdy GSM padnie w jednym miejscu, to radiowo informacja przekazana zostanie do kogoś, kto może pomoc wezwać np. po miedzi tzn. zwykłym stacjonarnym”.

Szczegóły na temat akcji oraz link do mapy obecności krótkofalowców w Polsce, a także link do mapy na której mają być zaznaczani Ci którzy zgłosili mailowo chęć wzięcia udziału – znajduje się na stronie internetowej http://tumieszkakrotkofalowiec.pl . Nadrzędnym źródłem informacji na temat tego, czy w danej okolicy znajduje się krótkofalowiec uczestniczący akcji – jest jednak to, czy w okolicy wisi kartka (z powyższego zdjęcia).

„Chcemy w jakieś ramy ubrać po prostu zwykłą pomoc, zwykłe dodanie kolejnej, może redundantnej opcji wezwania pomocy, może takiej, która w 99% przypadków się nie przyda, ale w tym 1% uratuje komuś życie” – kończy Wiktor Przybylski.

Organizatorzy zachęcają krótkofalowców do włączenia się do akcji. Wystarczy ściągnąć stąd arkusze i rozwiesić je w okolicy. Wskazane była by też przesłanie informacji mailowej do organizatorów.

Źródło, zdjęcie: http://tumieszkakrotkofalowiec.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń