MZK w Bydgoszczy przygotowuje się do migracji na “cyfrę”

autobus-mercedes-mzk-bydgoszcz

Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy przymierzają się do cyfryzacji swojego systemu łączności radiowej. Obecnie na potrzeby MZK pracują dwa nie połączone ze sobą przemienniki analogowo-cyfrowe Vertex EVX-R70. Przewoźnik rozstrzygnął właśnie przetarg na dostawę 40 nowych radiotelefonów analogowo-cyfrowych DMR Tier II wraz ze specjalistycznymi modemami sygnalizacyjnymi.

Obecnie przemienniki pracują w trybie analogowym (w paśmie 410-430 MHz), jednak w przyszłości stanowić będą szkielet cyfrowej sieci TDMA. Jako radiotelefony przewoźne wykorzystywane są modele Yaesu VX-2000 UHF, wyposażone w modem sygnalizacyjny. MZK zamierza stopniowo wymieniać radiotelefony analogowe eksploatowane aktualnie w autobusach i tramwajach, na nowe urządzenia analogowo-cyfrowe. Proces migracji będzie przebiegał przy zachowaniu pełnej kompatybilności nowo dostarczonych radiotelefonów z eksploatowanym systemem dyspozytorskim.

Konwencjonalny przemiennik EVX-R70, który użytkuje MZK, może pracować w trybie analogowym i cyfrowym, dzięki temu może współpracować z istniejącymi radiotelefonami analogowymi. Może również pracować w trybie mieszanym, który pozwala na dynamiczne przełączanie się pomiędzy trybem analogowym i cyfrowym.

Nowo zakupionymi radiotelefonami będą najprawdopodobniej urządzenia Vertex Standard eVerge EVX-5400, które funkcjonują w oparciu o transmisję TDMA. Oczywiście mogą również pracować w trybie analogowym oraz mieszanym.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpiło 27 października br. Postępowanie wygrała firma Con-Spark z Gdyni, która złożyła jedyną ofertę. Termin wykonania umowy to 30 dni o momentu jej podpisania.

Źródło: mzk.bydgoszcz.pl/przetargi/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń