Czy kolejna afera podsłuchowa przyspieszy cyfryzację policyjnej łączności radiowej?

nasluch-policji-sluzb-kontrola-drogowa-policjant

Dziennik Gazeta Prawna opublikował kolejną partię podsłuchanych komunikatów policyjnych. Dzięki anonimowemu czytelnikowi dziennikarze weszli w posiadanie kilkuset nagrań policyjnych meldunków od początku marca do połowy maja. Przymusowe kwarantanny i akcja „zostań w domu” powodują, że interwencji jest więcej. Mimo iż Policja ostatnio mocno inwestuje w rozwój swojej łączności, to jednak są jeszcze w Polsce garnizony które korzystają ze zwykłej analogowej łączności radiowej, którą łatwo podsłuchać.

Nasłuch policyjnej korespondencji radiowej został uzyskany dzięki sprzętowi za kilkaset złotych. Bez problemu można kupić go w internecie. W Warszawie w dobrej jakości urządzenia można się zaopatrzyć zaledwie 200 m od siedziby Komendy Stołecznej Policji. Później wystarczy już tylko znaleźć – również w internecie – częstotliwość, na której komunikują się funkcjonariusze. Wtedy świat tajemnic służbowych przestaje być zamknięty – analogowa łączność nie jest szyfrowana, nie ma zabezpieczenia kryptograficznego i można słuchać policjantów przy pracy niczym radia. Podawane są dane osobowe, dokładne adresy z numerami mieszkań, numery PESEL, informacje, kto jest w kwarantannie, kto wyszedł z więzienia, kogo nie przyjęli do szpitala psychiatrycznego.

Policja wszędzie tam gdzie dysponuje cyfrowym systemem DMR stosuje szyfrowanie łączności radiowej z użyciem silnego klucza kryptograficznego ARC4 o długości 40 bitów. Tej transmisji nie da się łatwo zdekodować. Trzeba jednak przyznać, iż nawet nieszyfrowana cyfrowa łączność DMR jest podatna na nasłuch. Wystarczy skaner cyfrowy oraz komputer z oprogramowaniem. Nie ma systemów w stu procentach niemożliwych do złamania. Chodzi jednak o stopień trudności. W przypadku szyfrowania ani skaner ani komputer nie przekaże zrozumiałego głosu.

Policja czeka na rozstrzygnięcie dużego przetargu na zakup radiotelefonów DMR w ramach umowy ramowej (6/BŁiI/20/RG). Wartość postępowania to aż 170 mln złotych. Z uwagi na liczne pytania oferentów oraz wniesione odwołanie termin składania ofert został już kilkakrotnie przekłożony. Aktualny to 28 maja br. Rozstrzygnięcie tego postępowania i realizowanie dostaw sprzętu DMR na przestrzeni najbliższych 4 lat powinno skutecznie uniemożliwić podsłuchiwanie policyjnej łączności.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/  własne. Fot. policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń