WB Electronics proponuje mobilne LTE dla służb w Polsce

lex-l10-motorola

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki konsultacji zagospodarowania pasma w zakresie 412-420/422-430 MHz. Swoją opinie przesłała spółka WB Electronics która proponuje w zakresie 412,5 – 416,2 MHz lub 422,5- 426,2 MHz wydzielić dwa pasma o szerokości kanału 3 MHz każde z możliwością agregacji dla systemów standardu LTE z przeznaczeniem dla służb.

WB podkreśla że Polska, jako kraj który nie posiada dedykowanej łączności służbowej i kryzysowej ma szanse skorzystać z doświadczeń innych państw wdrażających już kolejną generację systemów, obok technologii trankingowych TETRA i DMR, dokonać przeskoku generacyjnego i wyboru najnowszej technologi gwarantującej rozwój w przyszłości. Jako przykład przywołano Wielką Brytanię, która na początku XXI wieku wdrożyła ogólnokrajowy system TETRA, a teraz po kilkuletnim okresie analiz, zdecydowała o budowie nowego systemu łączności w technologii LTE dla służb (Emergency Services Network – ESN).

WB proponuje aby wykorzystać istniejącą infrastrukturę sieci komórkowych, funkcjonujące już w służbach systemy łączności oraz dostępne na rynku technologie (w tym także rozwiązania krajowe) i zbudować mobilne sieci łączności dedykowanej wykorzystujące m.in. technologie 12, kHz i 25 kHz (TETRA) połączone przez bramy komunikacyjne. W ten sposób uda się przy pomocy wielu różnych sieci komórkowych i technologii zapewnić interoperacyjną komunikację pomiędzy obecnie nie współpracującymi służbami.

Bramy komunikacyjne zlokalizowane w mobilnych węzłach koordynacji zapewnić mają szerokopasmową, szyfrowaną wymianę informacji opartą o sieci WAN np.: przesyłanie głosu, dokumentów, zdjęć czy video. Pokrycie sieci komórkowych różnych technologii i różnych operatorów pozwala już dziś na efektywną wymianę informacji na terenie prawie całego kraju. Jednakże w sytuacjach kryzysowych lub w czasie imprez masowych, występuje potrzeba dużej koncentracji służb na niewielkim obszarze, gdzie istniejąca infrastruktura sieci komórkowych jest niewydolna lub może być wyłączona. W takich sytuacjach potrzebne są mobilne stacje LTE, które bazując na wnioskowanych częstotliwościach zapewnią przede wszystkim obsługę ruchu pomiędzy poszczególnymi bramami komunikacyjnymi na terenie działania, a jednocześnie zapewnią dostęp do sieci WAN – czytamy w oświadczeniu WB Electronics.

Źródło:UKE Fot. Motorola Solutions

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń