Wawrzaszek przekaże strażakom trzy nowe wozy dowodzenia i łączności

wiss-wawrzaszek-samochody-dowodzenia-lacznosci-psp

Bielska firma WISS Wawrzaszek przekaże Państwowej Straży Pożarnej trzy nowe średnie wozy dowodzenia i łączności. Firma WISS w konsorcjum z Ventus Communications wygrała w lipcu br. przetarg na dostawę tych specjalistycznych pojazdów.

Auta zbudowane zostały na podwoziu Renault D 12 Light 280 (4×2). Jego jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny spełniający normę Euro 6 o maksymalnej mocy 206 kW (280 KM). Napęd przenoszony jest na tylną oś za pomocą sześciobiegowej (6+1), półautomatycznej skrzyni biegów. Nadwozie pojazdu zostało wykonane z kompozytu poliestrowego, a cała jego powłoka zewnętrzna oprócz powierzchni szklanych zabezpieczona jest trwale przed przenikaniem ciepła oraz niskich temperatur.

Zgodnie z wymaganiami przetargu zabudowa pożarnicza ma dwa przedziały. W przedziale B (dowódczo- sztabowym), w którym odbywa się praca sztabu znajdują się dwa potrójne siedzenia, łącznie dla 6 osób, natomiast w przedziale C (kabina operatorów) przewidziano siedzenia dla 2 osób oraz zainstalowano w nim sprzęt łączności. Pomiędzy przedziałami B i C znajduje się ściana działowa z drzwiami.

wiss-wawrzaszek-samochody-dowodzenia-lacznosci-psp-2

Samochody zostały wyposażone m.in. w systemy łączności radiowej DMR wraz z radiotelefonami przenośnymi i stacjonarnymi, dwa teleskopowe maszty antenowe rozkładane pneumatycznie o wysokości 8 i 10 m, które wyposażone są w sygnalizację ich podniesienia wyświetlaną w kabinie kierowcy, dwa przenośne agregaty prądotwórcze o mocy 2 i 14 kVA, system kamer oraz stację meteorologiczną.

wiss-wawrzaszek-samochody-dowodzenia-lacznosci-psp-2

Ponadto w przedziale technicznym znajdują się także konsole dyspozytorskie, przemiennik radiowy, oraz system rejestrator korespondencji z systemów radiowych i telefonicznych. Masa pojazdu to około 10 ton. Samochody posiadają system telefonii IP, system wideokonferencyjny, routery GSM/3G/4G, koncentratory VPN, system WLAN i łączności satelitarnej. Nie zabrakło również mobilnych kamer IP i sieciowych rejestratorów IP.

Jeden z pojazdów trafi do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, drugi do komendy PSP w Krakowie a trzeci do komendy poznańskiej.

Źródło: własne, WISS Fot. WISS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń