Warszawska Straż Pożarna zamawia nowy wóz dowodzenia i łączności

woz-dowodzenia-lacznosci-straz-pozarna

Warszawska Straż Pożarna jest w trakcie przetargu na nowy wóz dowodzenia i łączności. Pojazd będzie wyposażony w systemy łączności radiowej zwykłej i satelitarnej, kamery i czujniki. Doskonałą widoczność zapewni system kamer, zainstalowanych na teleskopowych masztach rozkładanych pneumatycznie na wysokość około 10 metrów. Podobne mobilne centrum łączności jest używane w PSP w Łodzi od styczna 2013 roku. Pojazd z wyposażeniem kosztował 2,3 mln zł i był to pierwszy tego rodzaju wóz dla PSP w Polsce.

Pojazd stanowiący mobilne, samodzielne stanowisko dowodzenia będzie posiadał różne rodzaje łączności, m.in.: łączność trankingową (TETRA, EDACS), łączność konwencjonalną, system łączności telefonicznej, VoIP, DECT, ISDN oraz dostęp do Internetu (HSPA/LTE).

Nie zabraknie również systemu łączności satelitarnej, centrali telefonicznej, serwerów bazodanowych i aplikacyjnych, systemu wideokonferencji wraz z telewizorami wielkoformatowymi, dwóch stanowisk operatorsko-dyspozytorskich oraz niezależnego systemu zasilania, opartego o dwa generatory prądotwórcze. Radioprzemiennik zainstalowany w stojaku radiokomunikacyjnym musi pozwalać na pracę w trybie analogowym albo cyfrowym TDMA.

W kabinie kierowcy zainstalowany będzie radiotelefon działający w paśmie VHF 136–174 MHz dopuszczony do pracy w sieci PSP. W wnętrzu wozu ma być do dyspozycji strażaków 20 radiotelefonów przenośnych (10 konwencjonalnych i 10 EDACS), 3 radiotelefony przewoźne EDACS oraz 2 przewoźne TETRA.

Zestaw do łączności satelitarnej ma umożliwić dwukierunkowy, szerokopasmowy dostęp do Internetu. System antenowy pozwoli na automatyczne ustawienie anteny na żądanego satelitę. Moduł lokalizacji pojazdów AVL będzie wyposażony w graficzny, dotykowy terminal statusów zintegrowany z systemem SWD firmy Abakus, używany przez PSP na terenie woj. mazowieckiego.

Wadium w przetargu wynosi 30 000 złotych. Wymagany termin dostarczenia samochodu do 16 września 2013 roku. Potencjalny oferent musi wykazać się wcześniejszą realizacją dostawy samochodu dowodzenia i łączności za kwotę minimum 1 miliona złotych.

6 maja br. wpłynęły trzy oferty na realizację przedmiotu zamówienia. Niestety wszystkie przekraczają dostępny budżet ustalony przez Straż, a wynoszący 1,7 mln zł brutto.

Zestawienie ofert:

Oferta nr 1: Arkom Jarosław Satomski – cena 1 861 920 zł brutto

Oferta nr 2: Teldat – cena 5 242 506 zł brutto

Oferta nr 3: Konsorcjum DGT Sp. z o.o. iWawrzaszek – ISS (Inżynieria Samochodów Specjalnych) – 2 695 690 zł brutto

Źródło: straz.pl Fot. Dawid Kasiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń