TOPR-będzie cyfrowa łączność DMR

Smiglowiec-sokol-topr.jpg Fot. Jarosław Pocztarski Wikimedia Commons

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe kupi nowoczesny cyfrowy system łączności radiowej o wartości 450 tys. zł. Ma on zacząć funkcjonować w listopadzie. Dotychczas TOPR do komunikacji używał radiotelefonów w systemie analogowym, który bywał zawodny.

Sprzęt sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przekaże też 200 tys. zł na zakup samochodu ratowniczego dla Podhalańskiej Grupy GOPR. O przetargu informowaliśmy w artykule Przetarg w TOPR na łączność cyfrową.

Obecny, analogowy system łączności w Tatrach, poza gorszą jakością, niezawodnością i zasięgiem, utrudnia współpracę z innymi systemami (Tatrzański Park Narodowy, służby po stronie słowackiej, inne służby ratunkowe) i nie może być integrowany z systemami lokalizacji satelitarnej typu GPS. W ramach nowego systemu zakupione zostaną głównie: konsola dyspozytorska, dwa radioserwery sterujące trzema radiotelefonami bazowymi oraz serwer komunikacyjny zainstalowane w siedzibie TOPR w Zakopanem. Radioserwery pozwolą m.in. na wykonywanie połączeń różnych sieci radiowych, jednoczesne nadawanie przez dyspozytora w dwóch różnych sieciach radiowych, prowadzenie nasłuchu danych GPS wysyłanych przez radiotelefony mobilne, ciągły nasłuch kanałów operacyjnych oraz współpracę z innymi służbami. Serwer komunikacyjny posłuży zaś m.in. do przechowywania danych nowego systemu (logi systemowe, rejestracja wszystkich rozmów).

„Cyfrowa łączność to dla nas zupełnie nowa jakość. Dzięki większej niezawodności i nowym możliwościom, system ten, niezależnie od warunków pogodowych, podniesie bezpieczeństwo zarówno turystów jak i naszych ratowników” mówi Czesław Ślimak z TOPR.

Źródło: nfosigw.gov.pl (Jan Ruszkowski)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń