Systemy łączności radiowej w polskiej Straży Pożarnej

lacznosc-radiowa-w-strazy-pozarnej.jpg

Szacuje się, że ponad 90 proc. jednostek Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce wciąż korzysta z technologii analogowej. Generacje urządzeń profesjonalnych, które powstały w latach 90-tych XX wieku, gwarantują wprawdzie stabilną pracę i zapewniają dobrą jakość dźwięku, ich najlepszy czas w najbliższych latach przeminie.

Michał Adamowicz z firmy Aksel twierdzi, że technologia analogowa osiągnęła już kres możliwości rozwoju. Mówi, że wszystkie realizowane przez radiotelefony z tego okresu funkcje − biorąc pod uwagę rozwiązania oferowane obecnie − bazują na technologii sprzed kilkunastu lat. Do najczęściej używanych przez jednostki straży w naszym kraju modeli analogowych należą profesjonalne urządzenia przenośne i przewoźne, posiadające możliwość zaprogramowania ponad 100 kanałów pracy. – Mają wprawdzie swoje zalety – przykładowo − tanie materiały eksploatacyjne, jak akumulatory czy akcesoria podhełmowe. Większość tego sprzętu posiada też podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne-IP54. Brakuje im jednak funkcjonalności, jaką oferują nowoczesne rozwiązania cyfrowe – mówi Michał Adamowicz.

Służby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, w tym Straż Pożarna, nie pozostają obojętne na nowości i technologiczne zmiany oferowane przez obecną generację sprzętu do łączności. W 2012 roku nastąpił w Polsce silny wzrost tempa migracji użytkowników systemów analogowych do cyfrowych. Jest to szczególnie zauważalne wśród odbiorców rządowych, ale i powstające systemy w zakładach przemysłowych i firmach bazują na technologiach cyfrowych DMR lub TETRA. − Dużym zainteresowaniem cieszą się teraz systemy analogowo-cyfrowe, stanowiące swego rodzaju etap przejściowy z jednego standardu na drugi. W skali kraju korzysta z niego niewiele jednostek straży, ale urządzenia są już na wyposażeniu policji, pogotowia, straży granicznej oraz wielu innych użytkowników. Najbardziej zaawansowanym we wdrożeniach systemów cyfrowych DMR TDMA województwem w Polsce jest Wielkopolska – wyjaśnia Michał Adamowicz.

strazak-rozmawia-przez-radiotelefon-motorola.jpg

Tryb cyfrowy posiada znacznie więcej zalet w porównaniu do systemu analogowego. Jedna cyfrowa częstotliwość udostępnia dwa kanały, które mogą być wykorzystane do rozmów − lub − jeden do rozmów, a drugi do transmisji danych. Strażacy korzystający z cyfrowych lub cyfrowo-analogowych radiotelefonów dostają do dyspozycji możliwość maskowania (zapobieganie nieuprawnionemu dostępowi do rozmów przez osoby trzecie) rozmów, wywołania indywidualne do innych abonentów lub grup, identyfikację abonentów, wywołania alarmowe, przesyłanie wiadomości tekstowych i statusów, przesyłanie pozycji GPS, wbudowany moduł Bluetooth® do transmisji danych oraz głosu (w wyposażonych te moduły urządzeniach), a wręcz możliwość połączeń telefonicznych. − Po odpowiednich uzgodnieniach między służbami, możliwa jest wzajemna komunikacja pomiędzy różnymi służbami za pomocą urządzeń cyfrowych, np. pogotowiem ratunkowym pracującym w systemie MOTOTRBO a Strażą posiadającą urządzenia MOTOTRBO – mówi Michał Adamowicz.

Więcej informacji: www.aksel.com.pl

O firmie Aksel Sp. z o.o.
Logo Aksel Sp. z o.o.
Aksel Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem profesjonalnych systemów radiokomunikacyjnych w standardach TETRA, DMR, MPT1327 i inne. Firma zajmuje się również dostarczaniem aplikacji telemetrycznych, projektowaniem i produkcją oprogramowania monitoringu pojazdów kołowych i szynowych. Aksel jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Motorola oraz twórcą aplikacji dyspozytorskiej ConSEL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń