Operator brytyjskiej sieci TETRA chce zmienić właściciela

Logo Airwave

Jak dowiedzieli się reporterzy telewizji Sky News, Airwave, operator brytyjskiej ogólnokrajowej sieci TETRA, prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi nabywcami, między innymi firmami Motorola Solutions i Hong Kong Telecom. Mówi się również o zainteresowaniu zakupem Airwave ze strony Vodafone.

Sieć Airwave wciąż jest głównym środkiem łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa i porządku publicznego w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze MSW (Home Office) zamierza jednakże do 2020 roku zastąpić ją przez ESN (ang. Emergency Services Network) – zbudowaną od podstaw sieć łączności szerokopasmowej bazującą na standardzie LTE. Chodzi głównie o oszczędności, bowiem migracja na LTE ma w okresie 15 lat odciążyć brytyjski budżet o cały miliard funtów.

Airwave powstała w 2000 roku jako spółka należąca do BT Cellnet, ówczesnego działu grupy British Telecommunications dostarczającego usługi łączności komórkowej. W 2007 roku została przejęta przez Guardian Digital Communications Ltd, przedsiębiorstwo będące z kolei w rękach funduszu Macquarie European Infrastructure Fund 2 (MEIF 2). Wartość Airwave jest obecnie szacowana na ok. 1 mld funtów, biorąc pod uwagę jej zobowiązania finansowe, wynoszące 1,73 mld funtów.

Tymczasem na początku miesiąca Telefónica, właściciel marki O2, wycofała się z przetargu na ESN, a to oznacza, że o przyznanie zamówienia na jego trzecią część (zapewnienie pokrycia zasięgiem i integracji z infrastrukturą sieciową) ubiega się już tylko EE, brytyjski operator który w przyszłym roku zostanie przejęty przez grupę BT. Taki rozwój wydarzeń stawia pod znakiem zapytania sfinalizowanie projektu ESN zgodnie z założonym harmonogramem. Mimo to, Home Office nadal bardzo optymistycznie wyraża się o dalszym przebiegu przetargu. W niedawnym oświadczeniu wystosowanym do Financial Times, ministerstwo informuje, że “postępowanie przetargowe wciąż jest niezwykle konkurencyjne”.

W takiej sytuacji znalezienie nabywcy jest dla Airwave bardzo istotne, gdyż może podbudować pozycję spółki jako alternatywy dla ESN.

Źródło: news.sky.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń