MOTOTRBO wspiera brytyjskich wolontariuszy

mototrbo-wolontariusze-uk

“Służby policyjne co raz częściej muszą wykonywać większą ilość zadań w krótszym czasie i przy pomocy skromniejszych zasobów. Co raz bardziej służby uzależnione są od usług profesjonalnych wolontariuszy.” – mówi Kris Manning, przewodniczący Lowland Rescue.”Rozwijanie kluczowych rozwiązań komunikacyjnych dla naszych zespołów z pewnością połączy pozostałe służby poszukiwań i ratownictwa (SAR) w jeden kompleksowy system stawiający czoła nowym wyzwaniom.”

Lowland Rescue jest samofinansującą się organizacją w szeregach której służy ponad 1800 wysoko wykwalifikowanych wolontariuszy. Zostają oni powołani przez specjalny organ służb policji Police Search Advisors (POLSAs) w celu pomocy podczas akcji ratunkowych wysokiego ryzyka – zazwyczaj są to akcje ratunkowe dla osób cierpiących na demencję, depresję co może prowadzić do czynów samobójczych. Działania wolontariuszy dotyczą również poszukiwania osób zaginionych. Jak wiemy, pierwsze godziny zaginięcia są bardzo ważne, dlatego w Wielkiej Brytanii działa 36 specjalnych zespołów, które dysponują psami tropiącymi, sprzętem ratownictwa drogowego i wodnego.

Trzynaście zespołów Lowland Rescue korzysta już z cyfrowej łączności radiowej, znanej jako LRnet. Pozostałe zespoły ratownicze planują rychłą przesiadkę na nowy standard łączności. LRnet bazuje na systemie MOTOTRBO Linked Capacity Plus, czyli sieci cyfrowej łączności trankingowej dla wielu lokalizacji. Oferuje ona najprzydatniejsze dla firm funkcje, takie jak: zintegrowana transmisja głosu i danych w obrębie pojedynczego budynku, ośrodka bądź też na większym obszarze, bez potrzeby stosowania oddzielnego sterownika sieciowego.

“Wybraliśmy MOTOTRBO, ponieważ jest on gotowy do działania praktycznie od razu po uruchomieniu. Pozwala to na bardzo szybką konfigurację oraz możliwość komunikowania się na rozległym obszarze dzięki tzw. Talk Group Plan, czyli funkcji łączącej w jedną wspólną sieć wszystkie brytyjskie grupy wolontariuszy” – powiedział Paul Westwell, kierownik ds. komunikacji firmy Lowrand Rescue.

LRnet, na chwilę obecną, działa na wspólnie połączonych ośmiu przemiennikach MOTOTRBO DR3000. W planach jest ich dwukrotne zwiększenie do szesnastu wraz z dodatkowymi stacjami mobilnymi zamontowanymi w samochodach.

Wszystkie 300 urządzeń MOTOTRBO, a dokładniej przenośne (DP4601 i DP4801) oraz przewoźne (DM4601) modele Motorola Solutions, które montowane są w autach zarejestrowane są w sieci, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne śledzenie ich położenia. Na podstawie odbieranych sygnałów, tworzona jest baza danych przechowująca współrzędne geograficzne ostatniego położenia radiotelefonów. Wewnętrzny system organizacji Lowrand Rescue zintegrowany jest z systemami SARowskimi (Search and Rescue), które korzystając z nawigacji satelitarnej GPS mogą wymieniać się danymi dotyczącymi lokalizacji. Pozycja urządzenia rejestrowana jest w bazie Lowrand Rescue w odstępach 5-cio minutowych oraz dane te pokazywane są w systemie nawigacji satelitarnej. Zastosowane rozwiązanie poza opcją dokładnej lokalizacji wyróżnia się również czystością komunikacji głosowej, co zwiększa bezpieczeństwo komunikacji dla posiadaczy tych urządzeń.

“Wrażenie na temat ogromnej pracy i trudu jaki wkładają zespoły w działania ratownicze Lowland Rescue jest tym bardziej imponująca, jeżeli zdamy sobie sprawę, że są to dobrowolne działania członków organizacji” – mówi Tim Clark, dyrektor odpowiedzialny za sprzedaż produktów i programów na obszar Europy, Afryki w firmie Motorola Solutions.

„Jesteśmy aktywnie zaangażowani we wspieranie działań Lowland Rescue, również poprzez testowanie nowych technologii takich jak WAVE, która może obniżyć koszt dostarczania bezpiecznej szerokopasmowej komunikacji pomiędzy radioodbiornikami MOTORBO, które wykorzystywane są przez naszych wolontariuszy”

Stowarzyszenie “The Association of Lowland Search & Rescue (ALSAR)” odgrywa wiodącą rolę w rozwoju działań bardziej skutecznego poszukiwania i ratownictwa (SAR) w zakresie dostarczania odpowiednich urządzeń komunikacji głosowej i przesyłania danych. Lowland Rescue zbudowała swoją bezpieczną sieć dwukierunkowej komunikacji głosowej na bazie technologii MOTOTRBO™, dzięki której możliwa jest współpraca pomiędzy poszczególnymi jednostkami poszukiwawczo – ratowniczymi.

Źródło: https://newsroom.motorolasolutions.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń