MOTOTRBO w fabryce Mercedesa na Węgrzech

Fabryka Mercedesa w Kecskemet

Fercom Ltd., partner dystrybucyjny firmyMotorola Solutions, Fercom Ltd, wygrał przetarg na dostawę zintegrowanego systemu łączności radiowej oraz systemu nadzoru pracowników dla fabryki Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Ltd., zlokalizowanej w węgierskim mieście Kecskemét.

Fabryka zajmuje obszar 400 hektarów, a jej zdolność produkcyjna wynosi ponad 100 tys. pojazdów na rok. Jest położona 90 km od Budapesztu i zatrudnia ok. 3000 pracowników. Obecnie powstają tam kompaktowe Mercedesy klasy B.

Fercom w fabryce Mercedesa wdrożył cyfrowy system łączności MOTOTRBO wraz z oprogramowaniem dyspozytorskim TRBOnet Enterprise firmy Neocom, również partnera Motorola Solutions, służącym do zarządzania łącznością pomiędzy pracownikami ochrony, zakładowym zespołem przeciwpożarowym i konserwatorami. Dzięki systemowi lokalizacji wewnętrznej TRBOnet Indoor, użytkownicy radiotelefonów mogą być łatwo namierzeni w nagłych przypadkach.

Wyzwaniem przy budowie systemu łączności w węgierskiej fabryce była wielka powierzchnia budynków i znaczne nagromadzenie metalowych maszyn, zaburzających rozchodzenie się fal radiowych. Szczególnie podatna na takie zakłócenia jest łączność analogowa, co objawia się nieczytelnym dźwiękiem i ograniczonym zasięgiem. Choć łączność cyfrowa także nie jest całkowicie odporna, to odpowiednie algorytmy kodowania głosu pozwalają podnieść jakość odsłuchu i zwiększyć zasięg.

Taśma montażowa Mercedeza klasy B w fabryce Kecskemet na Węgrzech

Ponieważ systemy lokalizacji wewnętrznej nie mogą polegać na sygnałach z satelitów GPS, należało znaleźć inne rozwiązanie do ustalania pozycji pracowników. Firma Neocom w swoim systemie TRBOnet Indoor użyła więc nadajników (beaconów) K-TERM70 oraz odpowiednich płytek opcjonalnych do radiotelefonu. W sumie w fabryce zainstalowano 36 takich urządzeń. Gdy pracownik przechodzi obok beaconu, płytka zainstalowana w jego radiotelefonie odbiera nadawany przez niego unikalny identyfikator, który następnie jest wysyłany kanałem głosowym do dyspozytorni. Na tej podstawie oprogramowanie TRBOnet Enterprise zaznacza położenie pracownika na planie budynku.

Do zapewnienia łączności głosowej na terenie fabryki użyto jednego przemiennika DR 3000. Oprogramowanie firmy Motorola do diagnostyki i kontroli (RDAC) pozwala zdalnie zarządzać przemiennikiem, więc załoga dyspozytorni może szybko zareagować na wszelkie problemy techniczne. Pracowników fabryki wyposażono natomiast w 26 ręcznych radiotelefonów DP 3600 z pełną klawiaturą, programowalnymi przyciskami i funkcją przesyłania wiadomości tekstowych. Umieszczona w nich bateria wystarcza na 13 godzin rozmów, zapewniając nieprzerwaną łączność podczas wydłużonych zmian pracy.

„Nasza firma otrzymała bardzo pozytywne opinie z węgierskiego oddziału Mercedesa. MOTOTRBO zapewnia niezawodną i zrozumiałą łączność na obszarze fabryki, poprawiając jakość współpracy pomiędzy pracownikami i zwiększając produktywność poprzez ułatwianie podejmowania decyzji. Dzięki aplikacji TRBOnet, klient może łatwiej zarządzać łącznością pomiędzy brygadami, a możliwość lokalizowania pracowników poprawia ich bezpieczeństwo,” powiedział László Imre, menedżer ds. sprzedaży w firmie Fercom.

Źródło: motorolasolutions.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń