Łącznościowa rewolucja w służbach – przegląd prasy

Polscy-policjancie-na-patrolu

Dzisiaj pojawiło się wiele informacji prasowych o ambitnych planach rządu w sprawie wybudowania Ogólnokrajowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR). Forsal.pl wskazuje, że w pierwszej kolejności MSW chce zbudować system na ścianie wschodniej.

„Polska jest jedynym europejskim krajem, który do tej pory nie posiada bezpiecznego, zintegrowanego kanału łączności dla wszystkich organów bezpieczeństwa i służb ratowniczych. Dzięki takiemu systemowi mogłyby one szybciej i efektywniej reagować na zagrożenia. Choć przez lata to się nie udawało, resort spraw wewnętrznych zamierza wznowić prace nad tym rozwiązaniem. Jedną z głównych motywacji jest obawa przed trudnościami w koordynowaniu służb w sytuacji eskalacji konfliktu ukraińskiego” – czytamy w serwisie.

Poruszane są też kwestie związane z brakiem kompatybilności istniejących systemów łączności poszczególnych służb. BOR posiada własny autonomiczny system radiowy. Policja korzysta nie z jednego, ale kilku systemów, zarówno analogowych, jak i cyfrowych różnych standardów (DMR, EDACS i TETRA).

– Skuteczny i niezawodny system łączności jest jednym z najważniejszych czynników przesądzających o skuteczności działania służb, które muszą dysponować sprawnym systemem komunikacji radiowej, umożliwiającym łączność w każdych warunkach, na dowolnym obszarze naszego kraju – mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW. Powstał już projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów powołującego międzyresortowy zespół, który ma zająć się budową i funkcjonowaniem systemu. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele kilku resortów: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policji, straży pożarnej czy Biura Ochrony Rządu.

Z kolei TVP.info zauważa, że „Obecnie każda ze służb korzysta z własnego systemu. Dlatego muszą koordynować działania za pośrednictwem dyspozytorów.”

Źródło: forsal.pl, tvp.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń