Elnex wdrożył MOTOTRBO dla UOS

uos-united-oilfield-services-ciezarowka-wibrator

United Oilfield Services (UOS) jest polską firmą świadczącą usługi w zakresie badań sejsmicznych, wierceń oraz szczelinowania hydraulicznego dla firm branży wydobywczej z całej Europy. Każdego dnia 14 zespołów pracowników operuje w terenie, poszukując złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

W celu koordynacji pracy i zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa UOS potrzebował niezawodnego i funkcjonalnego systemu radiokomunikacyjnego do łączności pomiędzy pracownikami. Radiotelefony musiały być wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne oraz zdolne do pracy w różnych warunkach terenowych a także w środowisku o podwyższonym hałasie. Wszystkie te wymagania spełnia cyfrowy system MOTOTRBO, który wybrała firma.

System został zainstalowany przez Elnex, polskiego partnera Motorola Solutions i zapewnia stałą komunikację pomiędzy pracownikami UOS. Ważną cechą zastosowanej technologii jest bardzo wysoka jakość dźwięku, tak więc radia mogą być bez problemu używane w głośnych pojazdach czy też podczas prac na wolnym powietrzu.

uos_geofizyka_bielsko


MOTOTRBO jest solidnym systemem radiokomunikacyjnym, który daje użytkownikowi nowoczesną platformę, z możliwością jej rozbudowania dla dodania nowych funkcjonalności w miarę wzrastających potrzeb. Duży zasięg oraz doskonała jakość dźwięku gwarantuje pewną łączność naszym pracownikom, a wysoka odporność radiotelefonów powoduje, że mogą one pracować w najcięższych warunkach. – powiedział Zbigniew Nehring, kierownik robót terenowych w UOS.

UOS oferuje swoim klientom najlepsze dostępne technologie. Tego również oczekiwała od systemu radiokomunikacyjnego, którego będzie używać. Firma liczyła na to, że zaoferowany jej system łączności zwiększy wydajność i podniesie bezpieczeństwo pracowników. Co więcej, system musiał być przygotowany do modernizacji i rozbudowy, tak aby w przyszłości można było wzbogacić go o funkcje, które okażą się potrzebne.

uos-geofizyka-brygady-pracownikow-badania-sejsmiczne

Brygady UOS pracują w zróżnicowanych, często bardzo trudnych warunkach pogodowych oraz w różnorodnym terenie. Te czynniki mogą powodować zakłócenia transmisji radiowych. W celu koordynacji zadań pracownicy muszą być w stałym kontakcie radiowym przez cały czas swojej zmiany, która może trwać nawet 12 godzin. Ponadto wymagany jest zasięg co najmniej 20 kilometrów, ponieważ taka jest rozpiętość terenu, na którym zwykle toczą się prace. Wymagana jest też identyfikacja nadawcy, gdyż w jednym czasie komunikować się może kilka grup, a odbiorca musi wiedzieć, kto go wywoływał lub kto wysyłał wiadomość.

Tym, czego potrzebowała firma UOS był system radiokomunikacyjny w technologii cyfrowej, która doskonale radzi sobie z problemem zakłóceń oraz oferuje duży zasięg.

uos_geofizyka_bielsko_centrum_zbierania_danych_sejsmicznych

Firma Elnex dostarczyła przemiennik MOTOTRBO DR 3000, który korzysta z cyfrowej technologii TDMA aby umożliwić dwie równoległe transmisje dźwięku lub danych. Plusem takiego rozwiązania jest to, że obie transmisje odbywają się na jednej częstotliwości, tak więc nie ma potrzeby wykupywania dodatkowych kanałów.
Wyposażone w wyświetlacz radiotelefony ręczne DP 3601 (70 sztuk) służą pracownikom w terenie, podczas gdy mobilne DM 3601 (55 sztuk) są zamontowane w samochodach i korzystają z nich kierowcy. Radia spełniają militarne standardy wytrzymałości, a ręczne DP 3601 są odporne na zapylenie oraz zanurzenie w wodzie, zgodnie z normą IP57.

System MOTOTRBO ma wbudowany system korekcji błędów, dzięki czemu odtwarza dźwięk praktycznie bez strat jakości. Zapewnia przy tym większy zasięg niż tradycyjne radiotelefony, przekazując wysokiej jakości transmisje bez względu na zakłócenia czy spadek mocy sygnału. W dodatku radia pracują ze zmniejszoną mocą, co przekłada się na większą żywotność baterii.

uos_geofizyka_akwizycja_danych-system-radiowy

Niezawodność, z jaką działa system MOTOTRBO daje firmie UOS pewność, że jej pracownicy przez cały czas pozostają w kontakcie. Poprzez lepszą koordynację została osiągnięta większa wydajność, a praca stała się bezpieczniejsza.

Radiotelefony MOTOTRBO są wyjątkowo proste w obsłudze, tak więc pracownicy UOS, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z radiotelefonami bez problemu nauczyli się z nich korzystać. Radia są programowane poprzez złącze USB, więc firma Elnex była w stanie szybko dostosować poszczególne radiotelefony do potrzeb użytkowników.

Ponadto efektywne wykorzystanie pasma radiowego przez MOTOTRBO oraz zwiększona liczba możliwych użytkowników czyni ten system rozsądnym cenowo rozwiązaniem, które może w przyszłości zostać dostosowane do rosnących potrzeb firmy UOS.

Źródło: Motorola, Elnex, Fot. Marek Czarnecki, United Oilfield Services Sp. z o.o.

O firmie ELNEX (www.elnex.pl)

Elnex-logo-small.jpgFirma powstała w 1994 roku i zalicza się dziś do wiodących dostawców radiotelefonów MOTOROLA. W 2008 r. uzyskała certyfikat Akredytowanego Partnera Programu Tworzenia Rozwiązań Aplikacyjnych (Motorola Application Developer Programme). Aktualnie finalizuje prace nad własną aplikacją o roboczej nazwie TrackDMR. Elnex zajął I miejsce w konkursie MOTOROLI na najlepszy projekt MOTOTRBO wdrożony w Polsce w 2011 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń