DMR dla elbląskich zespołów ratownictwa medycznego

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu zamierza wyposażyć swoje zespoły ratownictwa medycznego w nowy, cyfrowy system łączności radiowej DMR. System ten jest jednym z przedmiotów ogłoszonego wczoraj zamówienia na „dostawę systemu łączności radiowej, serwera, sprzętu komputerowego i klimatyzatora”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa–Polska–Rosja 2007–2013.

Dostarczony system ma zapewnić prawidłową łączność radiową między zespołami ratownictwa medycznego funkcjonującymi na terenie powiatu elbląskiego a dyspozytornią Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, która obecnie eksploatuje system łączności CONSEL firmy Aksel. Nowy system musi bazować na przemiennikach cyfrowychwspółpracujących z obecnie wykorzystywanymi przez elbląskie Pogotowie Ratunkowe radiotelefonami Motorola MOTOTRBO DM3600, DP3600 oraz DM4600. Musi również posiadać podłączenie do funkcjonującego w Wojewódzkiej Dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie systemu CONSEL firmy Aksel. System będzie zarządzany przez WDPR za pośrednictwem sieci VPN.

Jego infrastrukturę będą stanowić trzy przemienniki, które zwycięzca przetargu zainstaluje w: Podstacji Pogotowia w Tolkmicku, pomieszczeniu technicznym masztu w Milejewie oraz na maszcie operatora komórkowego w Zielonce Pasłęckiej. W dwóch pierwszych lokalizacjach są już anteny bazowe i szafy rack dla przemienników, natomiast w ostatniej wykonawca zamontuje dookólną antenę pracującą w zakresie 168–174 MHz. Każdy przemiennik musi być wyposażony w bezobsługowy akumulator o pojemności min. 27 Ah zapewniający ciągłość zasilania w razie awarii sieci 230 V.

Poza instalacją i konfiguracją systemu oraz zaprogramowaniem wszystkich radiotelefonów wykonawca zamówienia będzie także przez 36 miesięcy sprawował nadzór techniczny nad dostarczonym przed siebie systemem. Do jego obowiązków będzie należeć usuwanie powstałych awarii w maks. terminie 2 dni oraz wykonywanie corocznych przeglądów serwisowych.

System MOTOTRBO dzięki dwuszczelinowemu wielododostępowi czasowemu (TDMA) daje możliwość jednoczesnej pracy dwóm użytkownikom w ramach jednego systemu. Tak właśnie będzie używany w powiecie elbląskim. Pierwsza szczelina będzie eksploatowana przez do łączności pomiędzy Zespołami Ratownictwa Medycznego a dyspozytornią Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Druga natomiast — przez dyspozytornię Transportu Medycznego zlokalizowaną na ul. E. Orzeszkowej 6 w Elblągu.

Oferty w przetargu można składać do 15 października br. do godz. 10:00. Jedynym kryterium wyboru będzie cena. Na zrealizowanie całości zamówienia wykonawca będzie miał 42 dni kalendarzowe.

Źródło: www.szpital.elblag.pl Fot.:Wikimedia Commons /Tomasz Budziński (na licencji CC BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń