Cyfrowy system łączności radiowej Kenwood NEXEDGE Województwa Śląskiego

wojewodztwo-slaskie-kenwood-nexedge

Mamy przyjemność na łamach naszego serwisu zaprezentować studium przypadku z wdrożenia cyfrowego systemu łączności radiowej Kenwood NEXEDGE, który zapewnia kryzysową i zintegrowaną komunikację Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Pogotowia Ratunkowego Województwa Śląskiego. Firma Elektrit Sp. z o.o. wybrana głównym dostawcą urządzeń łączności radiowej oraz wykonawcą tego analogowo-cyfrowego systemu łączności.

Województwo Śląskie to region o najwyższym stopniu urbanizacji, gęstości zaludnienia i poziomie przemysłu w Polsce. Konurbacja górnośląska, która stanowi serce województwa składa się z 41 miast, które zamieszkuje prawie 3,5 miliona osób, nadając jej status największej aglomeracji w kraju.

Województwo zajmuje czwarte miejsce w kraju pod względem PKB na mieszkańca oraz stanowi 12% polskiej gospodarki. Wysoki poziom rozwoju stanowi wydobycie węgla na dużą skalę oraz nowoczesny przemysł motoryzacyjny, chemiczny, budowlany, energetyczny czy tekstylny.

wojewodztwo-slaskie-w-liczbach-ludnosc-gestosc-zaludnienia

Kiedy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zapadła decyzja o modernizacji łączności kryzysowej do standardów cyfrowych ogłoszony został przetarg publiczny. Największym wyzwaniem tego projektu było zapewnienie zasięgu na obszarze całego województwa wynoszącego 12 333 km2. Od Częstochowy na południu, poprzez gęsto zabudowaną aglomerację górnośląską ze stolicą w Katowicach, aż po granicę z Czechami położoną w górach. Dodatkowo system musiał integrować pracę różnych służb medycznych i kryzysowych.

Firma Elektrit Sp. z o.o., która jest autoryzowanym polskim dystrybutorem Kenwood od ponad 15 lat, była odpowiedzialna za wdrożenie łączności kryzowej Kenwoood NEXEDGE opartej o sprawdzony i niezawodny protokół NXDN. System ten pozwala na sprawną migrację z łączności analogowej do w pełni cyfrowej.

Piotr-Lapszo-elektrit-Kenwood-dystrybutorPiotr Łapszo – członek zarządu Elektrit mówi: „Śląski Urząd Wojewódzki wymagał systemu skalowalnego, zapewniającego niezawodną łączność na terenie całego województwa Kluczowym wyzwaniem projektu było pokrycie zasięgiem radiowym obszaru całego województwa, które posiada zróżnicowaną topografię od dużych, gęsto zabudowanych miast po wysokie obszary górskie, a wszystko to przy minimalnym nakładzie kosztów i ograniczeniu budowy infrastruktury do minimum. Zaprojektowany i wdrożony przez nas system trankingowy składa się z 17 stacji stacjonarnych wykorzystujących do instalacji antenowych maszty lub wysokie budynki. Jedna stacja wraz z infrastrukturą kabli cieknących zapewnia łączność w tunelu drogowym w Katowicach. Dodatkowo pracę systemu uzupełnia jedna stacja mobilna, do szybkiej instalacji i zapewnienia dodatkowej łączności na miejscu koordynacji akcji na terenie wystąpienia niespodziewanej sytuacji kryzysowej. Wszystkie stacje połączone są ze sobą za pomocą protokołu IP, wykorzystując światłowody i/lub LTE/CDMA450”.

Pewna łączność dla kluczowych instytucji w województwie

System aktualnie ma pojemność 47 kanałów, które obsługują ponad 500 użytkowników w tym karetki pogotowia ratunkowego, szpitale, Powiatowe i Miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego i Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oraz wszystkie inne służby podlegające pod Wojewodę Śląskiego. Pomimo tego, iż system NEXEDGE jest w pełni automatyczny to dyspozytorzy w centrach zarządzania kryzysowego mają do dyspozycji dodatkowe systemy konsolowe takich firm jak DGT, Elvys czy Widnet, pozwalające także na integrację z systemami policji czy straży pożarnej.

stacje-trankingowe-systemu-Kenwood-nexedge-na-terenie-wojewodztwa-slaskiego

Łączność kryzysowa jest tak dobra jak stojące za nią wsparcie techniczne

Tak jak w przypadku innych dużych systemów łączności wdrożonych przez firmę Elektrit, tak i system Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ma zapewnione kompleksowe wsparcie techniczne oraz cykliczne przeglądy serwisowe. „Kluczowym czynnikiem każdego systemu mającego działać w sytuacjach kryzysowych jest natychmiastowe wsparcie techniczno-serwisowe, które za nim stoi”, dodaje Piotr Łapszo. Firma Elektrit od 15 lat buduje swoją reputację rzetelnego dostawcy sprzętu łączności radowej wdrażając cyfrowe systemy NEXEDGE oraz DMR dla szerokiej gamy użytkowników końcowych na terenie całego kraju, m.in.: Państwowych Straży Pożarnych, służb bezpieczeństwa publicznego takich jak SOP czy CBA, straży miejskich, stadionów i aren sportowych jak PGE Narodowy, fabryk, magazynów, centrów handlowych i targowych. Te długoletnie doświadczenie przełożone zostało w sukces projektu i zadowolenie największego jak do tej pory klienta jakim jest Śląski Urząd Wojewódzki.

„Firmę Elektrit Sp. z o.o. z Łap możemy z całą odpowiedzialnością polecić jako solidnego i rzetelnego partnera do współpracy”

Andrzej Szczeponek – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach komentuje: „Firma Elektrit Sp. z o.o. z Łap została wybrana w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, dostawca sprzętu radiowego firmy Kenwood i wykonawca analogowo-cyfrowego systemu łączności radiowej dla służb zarządzania kryzysowego i ratownictwa medycznego na obszarze województwa śląskiego. Z powierzonych zadań wywiązała się zgodnie z zawartymi umowami, terminowo i na oczekiwanym poziomie. Kierownictwo i pracownicy firmy wykazali się wysokim poziomem profesjonalizmu, zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej jak i praktycznej realizacji umów. W trakcie dotychczasowej współpracy zawsze cechowała ich dyspozycyjność i gotowość do udzielenia wymaganego wsparcia. Kilkuletnia współpraca Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z firmą Elektrit jest potwierdzeniem zaufania do firmy. Firmę Elektrit z Łap możemy z całą odpowiedzialnością polecić jako solidnego i rzetelnego partnera we współpracy”.

Kenwood-Nexedge-Gen2

Modele radiotelefonów pracujące obecnie w systemie to przenośne: NX-220E, NX-200GE, NX-5200E, Samochodowe/bazowe: NX-720E, NX-700E, NX-3720E, NX-5700E oraz przemienniki NXR-700E.

Źródło: Elektrit

O firmieElektrit Sp. z o.o.

Elektrit-logo.pngFirma Elektrit Sp. z o.o. jest autoryzowanym dystrybutorem Kenwood Corporation na rynku polskim. Główną dziedziną działalności firmy jest bezprzewodowa łączność radiowa. Firma buduje zarówno konwencjonalne sieci dyspozytorskie jak i sieci trankingowe. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment radiotelefonów Kenwood jak również akcesoria do radiotelefonów przenośnych, przewoźnych i bazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń