Brazylia przygotowuje łączność na igrzyska w 2016 roku

Stadion Maracana - jedna z aren IO 2016

Niemal rok temu w Brazylii odbyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej, które przyciągnęły 5 mln osób, natomiast w przyszłym roku kraj ten będzie gospodarzem jeszcze większej imprezy sportowej – letnich igrzysk olimpijskich. To oczywiście wymaga między innymi przygotowania efektywnie działającego systemu łączności dla służb porządkowych i zarządców obiektów sportowych.

Już dwa lata przed zeszłorocznym mundialem brazylijska armia wspólnie z firmą Motorola Solutions rozpoczęła test szerokopasmowej sieci LTE dla bezpieczeństwa publicznego. Dokonano także rozbudowy infrastruktury telefonii komórkowej na terenie kraju, zakupiono nowe radiotelefony P25 i stworzono nowe centra dyspozytorskie. Została również zwiększona interoperacyjność łączności pomiędzy poszczególnymi agencjami, na przykład dzięki bramkom TETRA–P25. Do radiowozów i motocykli policyjnych, łodzi oraz innych pojazdów trafiły modemy LTE, pozwalające między innymi na transmisję obrazu w wysokiej rozdzielczości do stanowisk dowodzenia.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 z pewnością będą jeszcze większym wydarzeniem. Na igrzyska w Londynie w 2012 roku sprzedano 9 mln biletów i w Rio de Janeiro będzie się można spodziewać co najmniej takich samych tłumów. Po zeszłorocznych piłkarskich mistrzostwach brazylijskie służby porządku publicznego i wojsko mają już solidne przygotowanie w zabezpieczaniu imprez masowych. Są jednak potrzebne kolejne rozbudowy i modernizacje systemów łączności, które aktualnie mają miejsce w Brazylii. W trakcie mundialu ratownicy przekonali się o tym, jak ważne jest jednoczesne dysponowanie łącznością głosową (w ich przypadku w systemie P25) oraz szerokopasmową transmisją danych poprzez dedykowane sieci. Właśnie dlatego brazylijska armia planuje połączenie systemów P25 i LTE, idąc poniekąd za przykładem krajów takich Belgia i Finlandia, gdzie radiokomunikację TETRA uzupełnia szerokopasmowa transmisja w systemach LTE. Taka modernizacja da brazylijskim żołnierzom i funkcjonariuszom służb zupełnie nowe możliwości, na przykład strumieniowania obrazu wideo z umieszczonych na mundurach kamer lub wysyłania podejmującym akcję strażakom cyfrowego planu budynku.

Źródło: RadioResource International 2/2015Fot.: Wikimedia Commons (na licencjiCC BY 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń