Rząd przyjął Program Ratownictwa i Ochrony Ludności

Sejm podjął we wtorek 29 kwietnia 2014 uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014–2020”. Najważniejszym celem programu jest stworzenie nowoczesnej i efektywnej ochrony ludności i ratownictwa odpowiadających na wyzwania związane z bezpieczeństwem obywateli. Mają temu służyć trzy cele szczegółowe: poprawa sprawności funkcjonowania ratownictwa i ochrony ludności, wspieranie rozwoju społecznych organizacji ratowniczych (np. OSP, GOPR i TOPR) oraz doskonalenie umiejętności ratowników i kadry, która ich szkoli.

We fragmencie poświęconym wspieraniu ludzkiego i technicznego rozwoju społecznych organizacji ratowniczych program zakłada m.in., że do 2020 r. średni wiek pojazdów ratowniczo-gaśniczych ochotniczych straży pożarnych spadnie z obecnych 25 do 15 lat. W 2020 r. wszystkie jednostki OSP mają osiągnąć trzy standardy: zaopatrzenia w kompletny sprzęt i środki ochrony indywidualnej ratowników (obecnie te wymogi spełnia 17 proc. jednostek); powiadamiania i alarmowania (teraz ten standard osiągnęło 37 proc.); oraz wyposażenia w pojazdy pożarnicze (dziś 43 proc.).

Więcej na

Dodaj komentarz

radioexpo

Aktualności

Zobacz również

Pytania? Zadzwoń