Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nowy system radiowy dla PGE Arena Gdańsk

 

Budowa nowego systemu radiowego na terenie stadionu PGE Arena Gdańsk ma zapewnić niezawodną i skuteczną łączność radiową w całym obiekcie (minimum 95% pomieszczeń) oraz w promieniu minimum 1000 m od niego. Przyszły system będzie się składał z jednej trankingowej stacji bazowej (z 4 kanałami), konsoli dyspozytorskiej, systemu rejestracji korespondencji oraz 80 radiotelefonów przenośnych. Zanim ogłoszono przetarg zostały przeprowadzone na obiekcie testy różnych systemów radiowych.

 

 PGE_Arena_Gdansk-noca

 

Największą wadą testowanego systemu analogowego VHF (z kanałem 12,5 kHz) okazał się bardzo słaby zasięg sygnału radiowego, a w zasadzie jego brak w piwnicy, windach i w niezamkniętych klatkach schodowych. Dodatkowo zamawiający wskazuje na nieefektywne wykorzystanie częstotliwości radiowych poprzez sztywne przypisanie kanałów do poszczególnych grup roboczych oraz brak możliwości ustawienia priorytetów.

 

Kolejnym testowanym systemem był DMR. Zainstalowano jeden przemiennik radiowy, który pracował z mocą 5 W. 20 sztuk radiotelefonów przenośnych miały ustawioną moc nadawczą na 2 W. Zasięgi radiowej okazały się zdecydowanie lepsze od standardowej łączności analogowej, jednak zaobserwowano utrudnienia w prowadzeniu łączności wewnątrz tuneli, w windach, klatkach schodowych i niektórych pomieszczeniach pod trybunami. Zaobserwowano całkowity brak łączności w piwnicy.

 

Testom poddany został również system pracujący w standardzie NXDN. Jeden przemiennik z anteną zainstalowaną na koronie stadionu pracował z mocą 4W. Do testów wykorzystano 10 radiotelefonów przenośnych (moc 2W). Zasięgi radiowy były lepsze od pozostałych systemów. Nie stwierdzono miejsc o całkowitym zaniku łączności radiowej z pełnym zasięgiem w pomieszczeniach piwnicznych.

 

Nie testowano systemu standardu TETRA, który pracował podczas EURO 2012 na potrzeby FIFA. Na podstawie testów zdecydowano o budowie tylko systemu cyfrowego ze względu na m.in. zdecydowanie lepsze pokrycie sygnałem oraz odporność transmisji na zakłócenia i szumy.

 

Poniższa table prezentuje porównanie testowanych systemów cyfrowych. Pomimo ogólnie porównywalnych parametrów pojawiły się różnice.

Parametr DMR
NXDN
Funkcjonalność Dobra Dobra
Jakość wykonania Dobra Dobra
Zrozumiałość mowy
Dobra Bardzo dobra

Opcje wyposażeń dodatkowych(słuchawki, mikrofony..)

Bogata oferta Bogata oferta
Pokrycie zasięgiem wewnątrz obiektu
Około 85% Około 99%
Zasięgi poza obiektem
Dobre – większe od wymaganych Dobre – większe od wymaganych

Z powyższego zamawiający wnioskuje, iż do zastosowań w obiektach typu stadion lepszym rozwiązaniem wydaje się system oparty na protokole NXDN. Pomimo że oba systemy stosują ten sam kodek audio AMBE+2, to w przypadku systemów NXDN zrozumiałość mowy jest znacznie lepsza w porównaniu do DMR. W systemach DMR pomimo podwójnego wykorzystania kanału o szerokości 12,5 kHz w każdej chwili rzeczywista szerokość kanału pozostaje stała. Zatem gęstość mocy nadajnika rozłożona jest na widmo częstotliwości 12,5 kHz. W systemach NXDN gdzie następuje rzeczywiste podzielenie kanału 12,5 kHz na dwa kanały 6,25 kHz gęstość mocy skupia się na dwukrotnie węższym widmie, co powoduje zwiększenie zasięgów.

 

Wymagane w przetargu wadium to kwota 10 000 zł. Oferty należy składać do dnia 29 kwietnia br. O wyborze oferty zdecyduje najniższa cena.

 

Źródło: bieg2012.pl