Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Sensacja w przetargu Policji TETRA "13 miast": Motorola odrzucona, Policja zamyka postępowanie

 

Szok i niedowierzanie - tak można podsumować ostatnie dni w branży radiokomunikacyjnej. Liczba 13 okazała się być nieszczęśliwa dla policyjnego projektu TETRA. Miał to być cyfrowy skok dla radiowej łączności Policji a wyszło z tego wielkie NIC. Zażarta walka konkurentów oraz ciągnące się rozprawy w Krajowej Izbie Odwoławczej doprowadziły do skutecznego zabicia tego projektu modernizacyjnego. Wyrokiem z dnia 18 lipca br. KIO nakazało Komendzie Głównej Policji odrzucenie najkorzystniejszej punktowo oferty konsorcjum Motorola Solutions, a następnie ponowny wybór z pozostałych ofert.

 

 policjant-kieruje-ruchem-radiotelefon-tetra

 

Przypomnijmy, iż przetarg na modernizację policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu standardu ETSI TETRA został ogłoszony 1 września 2018 roku. Tuż po jego publikacji posypał się deszcz odwołań do KIO na zapisy SIWZ. Zarzucano m.in. zbyt krótki termin składania ofert w stosunku do poziomu złożoności zamówienia oraz czasu potrzebnego na sporządzenie oferty, zarzucano też zaniechanie sporządzenia opisu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący czy horrendalnej wysokości kary umowne, które sięgają nawet 25% wartości umowy. Spora część zarzutów została uwzględniona i specjaliści z KGP zmienili zapisy SIWZ przekładając jednocześnie termin składania ofert.

 

W maju 2019 Policja jako najkorzystniejszą wybrała ofertę konsorcjum Motorola Solutions za 152 mln zł brutto. Konsorcjum Rohill złożyło w tym przetargu ofertę wartości 195 mln zł brutto, zaś konsorcjum Hytera zaproponowało kwotę 191 mln zł brutto. Budżet zamawiającego opiewał na około 300 mln zł brutto. Jednakże do podpisania umowy nie doszło.

 

Po zawiadomieniu o wyborze konsorcjum Motorola Solutions konkurenci złożyli odwołanie do KIO zarzucając ofercie Motorola błędy oraz niespełnienie wymagań formalnych SIWZ. Chodziło m.in. o nieprecyzyjne określenie konkretnego modelu radiotelefonu TETRA, zamiast tego podano serię oferowanych modeli. Zarzut dość trywialny i nie mający istotnego wpływu na cały projekt, jednak KIO przychyliło się do zarzutów konkurentów i w dniu 18 lipca nakazało zamawiającemu wykluczenie zwycięskiego konsorcjum Motorola Solutions z postępowania przetargowego, a następnie ponowny wybór z pozostałych dwóch ofert konsorcjów Hytera i Rohill.

 

Według nieoficjalnych informacji, dziś tj. 25 lipca 2019 r. Policja ma ogłosić zamknięcie przetargu. Nie znamy jeszcze powodów unieważnienia tego postępowania. Czekamy na publikację oficjalnej informacji na stronie postępowania. Policja ma twardy orzech do zgryzienia.

 

Całe przedsięwzięcie finansowane jest z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020". Zakończenie projektu przewidziano do roku 2020.  Czy Policja zdecyduje się na ponowne ogłoszenie przetargu i czy zdąży wyrobić się w terminie? Raczej mało prawdopodobne.

 

 

Źródło: własne, 162/BŁiI/18/TG/PMP